Bugun...Cavit Arı, "Öğrenci yurt, iktidar rant derdinde"

CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Gençlik ve Spor Bakanlığının 2022 Yılı Bütçe Teklifi’nin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında konuştu.

facebook-paylas
Güncelleme: 25-11-2021 09:27:20 Tarih: 24-11-2021 16:40

Cavit Arı,

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı, Gençlik ve Spor Bakanlığının 2022 Yılı Bütçe Teklifi’nin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na hitaben “Okulların, üniversitelerin açıldığı ilk günlerde sayısız, yüzlerce, binlerce öğrencimizin yurtta yer bulamadığı bir dönemde siz Akdeniz Üniversitesi gibi 60 bin öğrencinin bulunduğu bir bölgede yurt alanı olarak ayrılmış bulunan 23.802 metrekarelik bir taşınmazı hangi niyetle, hangi amaçla kime vermek için özel eğitim alanına çevirdiniz öğrenmek istiyorum. Bu yeri yurt alanı dışına çıkardıktan sonra da kime verdiğinizi takip edeceğim ve gerçeği ortaya çıkaracağız.” diyerek tepki gösterdi.

Sayıştay raporunda öğrenci yurdu olarak kullanıma elverişli olmayan binaların kiralandığına dair bir tespit var Sayın Bakan, bu husus geçen yıl da vardı ancak bu tarzdaki binaların kiralanmasına devam edildiği ortadadır diyen Antalya Milletvekili Cavit ARI, “Sayıştay’ın yurt olarak kullanılmasına uygun olmayan binaların yurt olarak kullanılmaya, kiralanmaya devam edildiği şeklinde görüşüne rağmen bakın, Antalya Konyaaltı ilçesinde Akdeniz Üniversitesi'ne çok yakın bir alanda TOKİ tarafından 4108 ada 2 parsel sayılı taşınmaz imar planında yurt alanı iken, inşaat emsali de 1,20 oranında iken şimdi burada inşaat emsali 1,50 emsale çıkarılarak özel eğitim alanına çevrilmiştir. 23.802 metrekare ve Konyaaltı Belediyesinin de 490 metrekare hissesi bulunan bu taşınmazın plan tadilatının, ne Büyükşehir ne de ilçe belediyesine sormadan, Bakanlığınız tarafından plan tadilatı yapılarak yurt alanı olan bu alanın özel eğitim alanına çevrilmesinin anlamı nedir?” dedi.

Milletvekili Cavit Arı konuşmasını “Burada Bakanlık bütçenizin ilk sunumundan itibaren öğrencilerimizin yurtla ilgili yaşadığı sıkıntıların bu kadar yüksek sesle dile getirildiği ve okulların, üniversitelerin açıldığı ilk günlerde sayısız, yüzlerce, binlerce öğrencimizin yurtta yer bulamadığı bir dönemde siz Akdeniz Üniversitesi gibi 70 bin öğrencinin bulunduğu bir bölgede yurt alanı olarak ayrılmış bulunan 23.802 metrekarelik bir taşınmazı hangi niyetle, hangi amaçla kime vermek için özel eğitim alanına çevirdiniz öğrenmek istiyorum Sayın Bakan. Planında yurt alanı olarak ayrılmış bulunan bu yeri yurt alanı dışına çıkarmanızın hangi anlamı olduğunu ve çıkardıktan sonra da kime verdiğinizi takip edeceğim, sonuçta takip ettiğimizde de gerçeği ortaya çıkaracağız.” diyerek tamamladı.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI