Bugun...Altın Portakal Emekçilerinden Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne Cevap

31 Temmuz Pazatesi günü yapılan basın açıklamasından sonra, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden gelen “hiçbir sorumluluğu olmadığını belirten” yanıta karşı Altın Portakal emekçileri ikinci hak arama eylemi yaptı. Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleşen eyleme Av. Baştuğ Çalışır’ın basın açıklaması damga vurdu.

facebook-paylas
Tarih: 09-08-2023 14:41

Altın Portakal Emekçilerinden Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne Cevap

Av. Baştuğ Çalışır; 2022 yılında vekaletlerini aldığı emekçilerin 1 yıl boyunca Belediye ile olan sürecini özetledi. Bu süreçte hem Altın Portakal’a hem de genel seçimlere gölge düşürmemek adına emekçilerin Belediye ile sulh yaklaşımlı görüşmeler için çabaladığını belirtti. Bu çabalardan hiçbir sonuç elde edilemediğini belirten Çalışır, yakın tarihte siyasi hayatımıza iz düşüren iki örnek üzerinden ilerledi ve dayanışmanın seçmenlerin oylarıyla koltuklarında oturanlara nasıl seçim kaybettirdiğinin altını çizdi. Sadece bir avukat olarak değil, aynı zamanda halkçılık ve hak savunuculuğuna önem verdiğini belirten 16 yıllık bir CHP üyesi olarak burada bulunduğunu belirtti.

Pandora’nın kutusunu açan Altın Portakal emekçilerinin bir çözüm bulana kadar hak mücadelesine düzenli olarak devam edeceğini de vurguladı. Altın Portakal emekçilerinin, bu yılki Altın Portakal Festivali’nin sanat dolu bir şenlik olarak mı yoksa emekçilerin mağduriyetlerinin nasıl giderilemediğinin tartışıldığı bir eylem platformu olarak mı anılacağına karar vereceğinin altını çizdi.

EMEKÇİLERDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE BELGELİ YANIT
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden gelen jet yanıtta sorumluluğu görmezden gelen hatta Altın Portakal emekçilerinin açıklamalarını yalanlayan tavrın kamuoyunun vicdanına havale edildiğini belirten Çalışır, bunun bir acizlik ve başını kuma gömen bir tavrın örneği olduğunu üzülerek karşıladığını bildirdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 14 Nisan 2021 tarihinde mahkemeye verdikleri yanıtta 45. Altın Portakal Film Festivali’ne dair Belediye’nin vakfa olan borcunu kabul ettiğini belgeleriyle kanıtladı. Eylül ayında gerçekleşecek bu duruşmada Belediyelerin dernekler ve vakıflarla ilgili organik bağını ortaya koyan Yargıtay kararlarının da etkili olacağını ve Altın Portakal emekçilerinin hak mağduriyetinin bir an önce çözülmesi gerektiğini de paylaştı.

Vakfın kurucu başkanı, doğal üyesi ve şeref üyesi olan Büyükşehir Belediyesi’nin dolayısıyla Belediye Başkanı ve makamının bu süreçteki sorumluluğunu hatırlattı. Belediyelerin devamlılık içeren, pratik çözümler üretmesi beklenen zor zamanlarda emekten ve haktan yana olan makamlar olduğunu vurgulayan Çalışır, tarihsel süreçte Muhittin Böcek’in bu süreçte gösterdiği tavırla anılacağını vurguladı.

ALTIN PORTAKAL EMEKÇİLERİNE DESTEK BÜYÜYOR
Av. Baştuğ Çalışır, 31 Temmuz 2023’ten bu yana geçen haftada CHP, TİP ve İYİ Parti ile yüz yüze görüşmelerin ve ziyaretlerin yapıldığını mağduriyetimizin sürecini gerçeklerle ortaya koyduklarını anlattı. Bu süreçte partilerin emekten yana olan olumlu tavırları için hepsine teşekkürlerini iletti. Altın Portakal emekçilerinin şimdilik planlanan 8 basın toplantısıyla düzenli olarak hak arayışına devam edeceklerini özellikle vurguladı. Altın Portakal’a kadar çözüm bulunmaması halinde festivalin bu yıl farklı eylem ve açıklamalarla yankılanacağını da yineledi.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ANTALYA B.B. Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI