Bugun...Antalya'da en çok kaza ve ilkyardım evde oluyor.

İlk yardım uygulamaları, acil yardım gelene kadar yapılan uygulamalara denmektedir. Doğru uygulanan ilk yardım müdahaleleri hasta ya da yaralıların hayatta kalmasını sağlayabilir.

facebook-paylas
Tarih: 10-09-2021 11:02

Antalya'da en çok kaza ve ilkyardım evde oluyor.

Ancak bazı durumlarda, hastaya müdahalede bulunmamak da hastanın hayatını kurtarabilir. Bir hasta ya da yaralıya müdahale etmek için ilk yardım eğitimi almış olmak, konuya hakim ve deneyimli olmak gerekmektedir. İlk yardım eğitimi almadıysanız birinin yaşamına kast edebilirsiniz. Dolayısıyla, ilk yardım konusunda bilinçlenmek adına her yıl Eylül ayının ikinci cumartesi günü kutlanan Dünya İlk Yardım Günü sebebiyle, bizler de bu konuya dikkat çekmek istiyoruz.

11 Eylül Dünya İlk Yardım Günü nedeniyle, Medline İlk Yardım Eğitim Merkezi Sorumlu Müdürü Özgür Özalp da ilk yardım hakkında bilinmesi gerekenleri, doğru bilinen yanlışları ve bazı verileri paylaştı:

Türkiye’de kazalar en çok neden ve nerede oluyor?
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre kazaların yaklaşık yüzde 25’i evde gerçekleşiyor. 0-6 yaş çocuklar bu yaşlarda çoğunlukla evde oldukları için de bu kazaları en çok çocuklar yaşıyor. Çocukların evlerde en çok yaşadığı kazalar ise, boğaza cisim kaçması, kesik, sıyrık, kırık, ezilme oluşması, yanıklar, elektrik çarpmaları ve zehirlenmelerden oluşuyor.

Yine aynı şekilde 2020 yılında 1 milyona yakın trafik kazası gerçekleşti, bunun neredeyse yüzde 15’i ise ne yazık ki ölümlü ya da yaralanmalı oldu. Uykusuzluk, alkollü araç kullanımı, dikkatsizlik ve trafik kurallarına uyulmaması nedenlerin başında geldi.

İlk yardım müdahalesinde ilk yapılması gereken nedir?
İlk yardımda öncelikli olarak yapılması gereken 3 aşama vardır. Bunlar; hastayı/kazazedeyi güvenli yere almak, (kaza yerinde gerekli emniyet tedbirleri almak), teşhis koymak ilk yardım yapmak ve ambulans çağırmaktır. İlk yardım müdahalesine başlamadan önce çevre güvenliğinden emin olunmalıdır. Bunun nedeni olası başka kazaları önlemektir. Bu nedenle eğer hastanın ya da kazazedenin bulunduğu yerde başka bir kaza olma olasılığı varsa kişi dikkatli bir şekilde oradan uzaklaştırılmalıdır.

Herkes ilk yardım müdahalesi yapabilir mi?
İlk yardım müdahalesinde bulunacak kişinin bilinçli ve eğitimli olması gerekir. Aksi taktirde yapılacak en ufak bir hata bile ölümle sonuçlanabilecek durumlara neden olabilir. Bu sebeple hasta ya da yaralının yanında bulunan kişi oldukça dikkatli olmalıdır.

Çevre güvenliğinden sonra neler yapılmalı?
Eğer hasta dışında sadece bir kişi varsa ve hasta olan kişide bilinç kaybı, solunum problemi, travma, suda boğulma, yabancı cisimle solunum yollarının tıkanması, ilaç veya alkol zehirlenmesi varsa, ilk yardım gönüllüsü yardım çağırmaya gitmeden önce bir dakika süreyle “Temel Yaşam Desteği” uygulamalıdır. Bu gibi durumlarda ilk yapılacak şey yaralının solunumunun ve kan dolaşımının kesintiye uğramasını engellemektir.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI