Bugun...Antalya Şehir Hastanesinde

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Antalya Şehir Hastanesi ihalesinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

facebook-paylas
Güncelleme: 15-04-2021 13:12:31 Tarih: 05-04-2021 13:58

Antalya Şehir Hastanesinde

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği Antalya Şehir Hastanesi ihalesi AKP’ye yakınlığı ile bilinen Kolin Holding ve Pekerler Holding’e pazarlık usulü ve gizli verilmesi üzerine Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları harekete geçti. HKP avukatları, ihalelerin 4734 sayılı Kamu İhale Yasasına uygun olarak rekabet ortamı yaratılmadan, gerekli duyurular yapılmadan, kapalı kapılar ardında “pazarlık usulü” ile verilmesiyle, projenin yandaş şirketlere aktarıldığını ve kamunun zarara uğratıldığını savunarak yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

“İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA” İDDİASI
HKP avukatları; AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kamu İhale Kurumu Başkanı Hamdi Güleç, Kolin Holding Sahibi Naci Koloğlu, Pekerler Holding Sahibi Özgür Peker hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. HKP avukatları yetkililerin, “2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 85’inci maddesini ihlal”, “4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 17 ve 60’ıncı maddelerini ihlal”, “İhaleye Fesat Karıştırma”, “Görevi Kötüye Kullanma” ve “Temel millî yararlara karşı faaliyette bulunma” suçlarını işledikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

HKP avukatları tarafından Başsavcılığa verilen dilekçede, Antalya Şehir Hastanesi Projesi’nde rekabet koşulları oluşturulmadan, kapalı kapılar arkasında gizli kapaklı yöntemlerle, özel olarak davet edilen AKP yandaşı şirketlere verildiği aktarıldı.

“HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDEN FİRMALAR”
Dilekçenin devamında, “Öyle ki, Antalya Şehir Hastanesi projesini alan Kolin’in; dünyada en çok kamu ihalesi alan beşinci şirket olduğu açıklanmaktadır. Diğer yandan Kolin İnşaat’la birlikte Limak, Cengiz, Kalyon ve MNG; AKP iktidarının koruyup kolladığı, yüzlerce milyarlık kamu projelerinin hiçbir kurala uyulmadan devredildiği ve böylece oluşturulan haksız rekabet koşullarında haksız kazançlar elde eden firmalardır. yandan Antalya Şehir Hastanesi projesinde Kolin'le iş ortaklığı yapan Nesma Yapı, Pekerler Grup iştirakidir. Pekerler de son olarak Marmara Üniversitesi Tayyip Erdoğan Külliyesi ihalesini yine gizli ihaleyle almıştır” denildi.

“KAMU YÖNETİMİNDE HUKUKSUZLUKLAR EGEMEN OLMUŞTUR”
Dilekçede, AKP iktidarının 19 yıldır kamu hizmetlerinin yürütümünde ve kamu mallarının özelleştirilmesinde hukuka bağlı kalmadığını iddia edilerek, yandaş şirketlerin önünü açtığı ve onlara haksız rekabete yol açan iş ve işlemlere imza attığı belirtildi. Dilekçenin devamında, “Özellikle ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ diye dünyada eşi benzeri görülmemiş ucube bir sisteme geçerek, kamu yönetiminin neredeyse her alanında keyfilikler, hukuksuzluklar ve kanunsuzluklar egemen olmuştur. Meclis çoğunluğuna güvenerek ihtiyaca binaen yapılan yasa ya da yasa değişiklikleriyle bu hukuksuzlukların alt yapısı oluşturulmaktadır” denildi.

“SİYASİ İKTİDAR UYGUN DAVRANMAMAKTADIR”
Dilekçede, Kamu kaynaklarının etkin, verimli ve ekonomik kullanılması için 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 2002’de Avrupa Birliği’ne uyum gerekçesiyle çıkartıldığı belirtildi. AKP yandaşı şirketlere kaynak aktarmak için yasada zaman içerisinde 200’e yakın değişiklik yapıldığı aktarıldı. Dilekçede, Pazarlık Usulü ihalenin Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesinde “Doğal afetler, salgın hastalıklar, ani ve beklenmeyen durumlar vb.” yer alan durumlarda uygulanacağı belirtilerek, “Ancak siyasi iktidar, maddenin özüne uygun davranmamakta ısrar etmektedir” denildi.

“ACİLEN SORUŞTURMA BAŞLATILMALI”
Acilen soruşturmanın başlatılması talep edilen dilekçede,“Halkın Kurtuluş Partisi; Türkiye’nin en Yurtsever, Halkçı, Çevreci ve Kamucu Partisidir. Müvekkil parti, “tüyü bitmemiş yetimin hakkı” olan kamu mallarının göz göre göre, yerli yabancı parababalarına peşkeş çekilmesine seyirci kalmamaktadır. Halkına olan sorumluluğu nedeniyle işbu şikâyetin yapılması zorunlu olmuştur. Kuvvetli suç şüphesinin varlığı da gözetilerek soruşturmanın acilen başlatılması gerekmektedir” denildi.

“YANDAŞLARA PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE MÜCADELE EDECEĞİZ”
Suç duyurusunun ardından HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, “Bugün AKP’giller’in kamu mallarının ve kamu hizmetinin yandaşlarına peşkeş çektiği ve vurgunlar vurdurduğu bir başka konuyla ilgili başka bir suç duyurusu daha yaptık. Bu suç duyurusu Antalya Şehir Hastanesi inşaatının ihale kanununa uymadan pazarlık usulü ile yandaşlara devredilmesidir. Geçtiğimiz yılın aralık ayının son günlerinde ve 3 ay sonra basına yansıyan projenin devir işlemi Devlet İhale Kanunu’nun ilgili hükümlerine uymadan kimseye haber vermeden, rekabet koşulları oluşturulmadan ve kamuoyunda beşli çete olarak bilinen yandaş şirketlere verilmiştir. Antalya Şehir Hastanesi’nin projesi Kolin İnşaat’a veriliyor, Bu firmalar Devlet İhale Kanunu ve Kamu İhale Kanunu’na uygun olarak herhangi bir ihale açılmadan doğrudan bu projeleri almış durumdalar. Dolayısıyla yapılan bu işlem “2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 85’inci maddesine”, “4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 17 ve 60’ıncı maddelerine”, “İhaleye Fesat Karıştırma”, “Görevi Kötüye Kullanma” ve “Temel millî yararlara karşı faaliyette bulunma” maddelerine aykırıdır. Dolayısıyla suç teşkil etmektedir. Bu suçlar nedeniyle Tayyip Erdoğan, Fahrettin Koca, Kamu İhale Kurumu Başkanı Hamdi Güleç ve ilgili müteahhitler hakkında Antalya Savcılığına gönderilmek üzere bugün itibariyle suç duyurumuzu yapmış bulunuyoruz. Halkın Kurtuluş Partisi olarak tüyü bitmemiş yetimin hakkının yendiği ve bu tür yasaları da dolanarak keyfiliklerle, kanunsuzluklarla yandaşlara peşkeş çekilmesine karşı şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada mücadele etmeye devam edeceğiz” Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI