Bugun...Bahşi özel güvenlik görevlilerinin sorunlarını Meclis'e taşıdı

İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Özel güvenlik görevlilerinin sorunları ile sektörde yaşanan sıkıntıların araştırılarak özel güvenlik hizmetlerinin geliştirilmesi için Meclis Araştırma önergesi verdi.

facebook-paylas
Güncelleme: 10-02-2020 17:27:52 Tarih: 10-02-2020 13:48

Bahşi özel güvenlik görevlilerinin sorunlarını Meclis'e taşıdı

İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Özel güvenlik görevlilerinin sorunları ile sektörde yaşanan sıkıntıların araştırılarak özel güvenlik hizmetlerinin geliştirilmesi için Meclis Araştırma önergesi verdi.


Bahşi'nin önergesi şöyle:
"Özel güvenlik görevlilerinin sorunları ile sektörde yaşanan sıkıntıların araştırılarak özel güvenlik hizmetlerinin geliştirilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

GEREKÇE

Ülkemizde çıkış amacı olan kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyetteki özel güvenlik hizmetlerini yürüten, 365 gün 24 saat ve her noktada olan özel güvenlik hizmetleri vardır. Sanayi tesislerinde, AVM’ ler de, eğitim kurumlarında, limanlarda, hava limanlarında otogarlarda, sitelerde kısacası tüm yaşam alanlarında varlıkları gün geçtikçe hissedilen ve kolluk mantığı içinde yer alan bir yapıya kavuşmuştur.
Özel güvenlik sektöründe mesafe kat edilmesine rağmen bu gün hala taşların tam anlamıyla yerine oturmadığını görmekteyiz.
Hali hazırda gelişmeye açık olan özel güvenlik sektörünün yapısal bir takım ihtiyaçlarının yanında çalışanların özlük noktasındaki ihtiyaçları tam olarak karşılanmış değildir.
Özel güvenlik sektörünün ayakta durabilmesi için bazı çalışmalar yapılmalıdır.
Harçlar kaldırılmalı veya sembolik rakamlara çekilmeli, ayrıca şirketlerden ve eğitim kurumlarından alınan harçlar makul seviyelerde tutulmalıdır, Kamu ve özel sektör ayrımı yapılmaksızın tüm özel güvenlik görevlilerinin özlük haklarının iyileştirilmelidir. Temel eğitim ücretlerinin eğitim kurumlarını ve adayları mağdur etmeyecek şekilde ortak belirlenmeli ve ücret farklılığı ortadan kaldırılmalıdır.
Yenileme eğitim ücretleri devletin eğitim fonlarından veya özel güvenlik harç fonlarından karşılanmalıdır. Özel güvenlik görevlileri ve sektör çalışanları fiili hizmet zammından faydalandırılmalıdır. Sağlık kurul raporlarından alınan ücretler kaldırılmalıdır. Özel güvenlik hiyerarşik yapısının temeli mezuniyet esaslı değil liyakat esaslı düzenlenmelidir. Meslek hastalıkları bünyesinde özel güvenlik mesleğine yönelik psikolojik danışma merkezleri tüm il ve ilçelerde kurulmalıdır.
Özel güvenlik eğitim kurumlarında mesleki yeterliğe ulaşmış ve en az 15 yıl fiilen çalışmış özel güvenlik personellerinin eğitimci olabilmesinin önü açılmalıdır. Görev gereği hassas yerlerde ve özellikli alanlarda çalışan personellere ek tazminat ödenmelidir. Görev başında ölen ve sakatlananlara şehitlik ve gazilik payesi verilmelidir.
Bu araştırma önergesiyle; Özel güvenlik görevlilerinin sorunları ile sektörde yaşanan sıkıntıların araştırılarak özel güvenlik hizmetlerinin geliştirilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır."Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GAZETEMİZ

NAMAZ VAKİTLERİ
SON YORUMLANANLAR
resmi ilanlar
HAVA DURUMU
YUKARI YUKARI