istanbul escort bayan
Bugun...Çetin Osman Budak: Limak-YK Enerji, bakanlıktan izin almadan zeytinlikleri yok etti.

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Enerji Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, Muğla İkizköy’de Limak-YK Enerji tarafından 31 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilen zeytinlik katliamının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan izin alınmadan yapıldığını ortaya çıkardı.

facebook-paylas
Güncelleme: 01-07-2022 12:39:58 Tarih: 25-06-2022 12:48

Çetin Osman Budak: Limak-YK Enerji, bakanlıktan izin almadan zeytinlikleri yok etti.

Budak,” Yönetmelik değişikliği açıkça izin şartı getirmesine rağmen, Limak-YK enerji şirketi izin almadan Muğla İkizköy’de zeytinlik katliamı yaptı. Kamu görevlileri de izinsiz faaliyeti durdurmak yerine, protesto eden köylüleri göz altına aldı. Bu tam bir skandaldır. Artık tuz da koktu” dedi.

"BAKANLIK, HİÇBİR FİRMAYA İZİN VERMEDİ”
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 51 gün yürürlükte kalan yönetmelik değişikliği ile kaç zeytinlik alanda, kaç maden faaliyeti izni verildiğini bir soru önergesi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sordu. Bakanın imzasıyla verilen yanıt, büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Gelen yanıtta, “Maden Yönetmeliği’nin 115’inci maddesinin dördüncü fıkrasının yürürlükte kaldığı süre içerisinde ilgili düzenleme kapsamında herhangi bir madencilik faaliyetine izin verilmemiştir” denildi.

Yanıtı değerlendiren Budak, şöyle konuştu:
“Zeytinliklerin madenciliğe açılmasını sağlayan yönetmelik değişikliği ile Danıştay’ın yönetmeliğin yürütmesini durdurması arasında 51 günlük bir süre geçti. Yani, yönetmelik 51 gün yürürlükte kaldı. Enerji Bakanlığına bu süre içerisinde kaç firmaya zeytinliklerde madencilik izni verildiğini sorduk. Gelen yanıtta, ‘Hiçbir firmaya izin verilmediği’ söyleniyor, ama göz göre göre Muğla İkizköy’de Limak-YK enerji tarafından yönetmelik değişikliği gerekçe gösterilerek zeytinlik katliamı yapıldı. Yetmedi, katliamı durdurmak isteyen köylüler ve çevreciler darp edilerek göz altına alındılar. Bu skandala imza atan sorumlular derhal görevden alınmalı.

BAKANLIK YÜRÜTMENİN DURDURULMASININ KALDIRILMASINI İSTEDİ
Verilen yanıtta, Bakanlığın yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması kararına da itiraz ettiğini öğrendik. Zeytinliklerdeki kanunsuz katliam ısrarı devam ediyor. Asırlık zeytin ağaçlarına yönelik tehdit henüz geçmiş değil”Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI