1xbet betist supertotobet
ilbet
Bugun...CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer: Genç ölümleri meclis araştırmalı!

Son bir ayda üç üniversite öğrencisinin kaldıkları yurtlarda intihar ettiklerine dair tatmin edici resmi açıklamaların yapılmaması kamuoyunda endişe yaratırken, CHP’li Özer yüksekten düşerek hayatlarını kaybeden gençlerin ölümlerinin Meclis’te araştırılması için önerge verdi.

facebook-paylas
Tarih: 13-06-2022 14:48

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer: Genç ölümleri meclis araştırmalı!

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan üç erkek öğrencinin kaldıkları yurtlarda hayatlarını kaybetmelerine ilişkin olarak İçişleri, Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor bakanlarına sorular yöneltti ve Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Önergelerin gerekçesinde; “Antalya’da son bir ayda üç erkek üniversite öğrencisi yüksekten düşerek ölmüştür. Resmi kaynaklara göre üç öğrencinin de intihar ettiği, ölümlerinin ise kaldıkları Akdeniz Üniversitesi Kampusü içindeki KYK yurtlarının üst katlarından düşmeleri sonucu gerçekleştiği kayda geçmiştir. Bununla birlikte bu genç ölümlerin intihar değil, cinayet olduğuna dair şüpheler de bulunmaktadır” diyen CHP’li Özer, 10 Haziran’daki üçüncü ölüm olayının üzerinden iki gün geçtikten sonra artan tepkiler nedeniyle yapılan zoraki açıklamaların da şüpheleri gidermediğini belirtti.

BÜTÇE YOK KAMERA YOK
Özer’in önergelerinde yer alan şu ifadeler de dikkat çekti:
“Edindiğimiz bilgilere göre; Muhammed Kaya’nın mütedeyyin amcası Adnan Kaya tarafından gencin intihara karşı olduğu, bir süre önce annesini aradığı ve önceki intihar olaylarını anlatarak o öğrencilerin birileri tarafından aşağıya atıldığını söylediği ileri sürülmüştür. Ayrıca yurt yönetiminin menzil tarikatına üye güvenlikçi, aşçı ve temizlikçi gibi çalışanların kontrolünde olduğu, bazı katlarda öğrencilerin dini zorlama ve birtakım tacizlere maruz kaldıkları da iddialar arasındadır. Yine iddialara göre; Bezm-i Alem Yurduna yaptığı ziyarette öğrencilerin çalınan eşyalar ve güvenlik için koridorlara kamera takılmasını istemeleri üzerine KYK Genel Müd. Yardımcısı ‘Bakanlığın kamera alacak bütçesi yok’ demiştir.”

ÜÇ BAKANA SORU ÖNERGESİ
İddialara bir açıklama getirilmemiş olması nedeniyle kamuoyundaki şüphelerin devam ettiğini ve öğrencilerin sosyal medyada yurtlardaki hırsızlık ve güvenlikle ilgili kaygılarını paylaşmalarının bir nevi yardım çığlığı olduğunu belirten Özer, başta güvenlik tedbirleri olmak üzere genç ölümlerine dair Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP’li Özer ayrıca üç bakana da soru önergesi verdi, ölümlerin gerçekleştiği öğrenci yurtlarının menzil tarikatı kontrolünde olup olmadığına dair iddialara yanıt istedi.

NEDEN AÇIKLAMA YAPMIYORSUNUZ?
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan intihar denilerek ölümlerin üzerinin kapatılmak istediğine dair iddialara yanıt isteyen CHP Özer, “Son bir ayda üç öğrencinin ölmesi, üçünün de yüksekten düşerek ölmesi ve üçünün de intihar olarak kayda geçmesi konusunda bir açıklama yapılması için neden sosyal medyada tepkilerin artması beklenmiştir? Kamuoyunu bilgilendirmek başta Valilik olmak üzere ilgili kurumların asli görevi değil midir?” diye sordu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kesimoğlu’ndan ise yurtlardaki kamera kullanımı ve konumlandırılmasına ilişkin açıklama isteyen CHP’li Özer, “İddia edildiği üzere KYK Genel Müdür Yardımcısının, adı geçen yurda ziyareti, öğrencilerin kamera isteği ve kendisinin de ‘bütçe yok’ dediği doğru mudur? Bakanlığın öğrencilerin hayati güvenliği için bütçe ayıramıyor olması acizlik değil midir?” diye sordu.

Özer, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e de bir önerge vererek genç ölümlerine ilişkin üniversite yönetiminin ve Bakanlığın tutumunu sordu, “Neden açıklama yapmıyorsunuz?” dedi.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI