Bugun...CHP’li Özer Albayrak'a mağdur esnaf ve çiftçinin borçlarını sordu!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a bir önerge veren CHP’li Özer, vergi ve sigorta borçlarının yapılandırılmasına karşın bunları bile ödeyemeyen esnaf ve çiftçileri sordu. Özer, “En az 1 yıl ödemesiz, zam ve faizlerin tamamen silinmesine yönelik planlama var mı?” dedi

facebook-paylas
Güncelleme: 01-08-2020 20:14:26 Tarih: 29-07-2020 14:20

 CHP’li Özer Albayrak'a mağdur esnaf ve çiftçinin borçlarını sordu!

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, vergi ve sigorta borçları altında ezilen esnaf ve çiftçinin mağduriyetini Meclis’e taşıdı.

Özer, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a bir soru önergesi vererek konuyla ilgili bir yapılandırma çalışması olup olmadığını sordu.

COVID-19 nedeniyle iktidar tarafından açıklanan destek kredilerinden faydalanmak için ‘vergi ve sigorta borcu’ bulunmamasının ilk şart olarak getirildiğine dikkat çeken Özer, “Krediye gerçekten ihtiyacı olan milyonlarca vergi mükellefi söz konusu şartı sağlayamadıkları için mağduriyet yaşıyor. Vatandaş vergi ve sigorta borçlarının yeniden yapılandırılmasını istiyor. Sayın Albayrak’a konuyla ilgili tek söz söylemediği için bir soru önergesi verdik” diye konuştu.

KAÇ KİŞİ YAPILANDIRMAYI ÖDEYEMEDİ?
CHP’li Özer’in Bakan Albayrak’a yönelttiği sorular şöyle:

Bakanlığınızın vergi ve sigorta borçlarını bile ödeyemeyen esnaf ve çiftçinin mağduriyetini gidermek doğrultusunda bir çalışması var mıdır? Yoksa bunun nedeni nedir? Maliye Bakanlığı bu mükelleflerden umudunu kesmiş midir

Bakanlığınız en az bir yıl geri ödemesiz, gecikme zamları ve faizlerin tamamen silinmesine yönelik bir planlama yapmayı düşünüyor mu? Düşünmüyorsa nedeni nedir?

Bugüne kadar kaç kişi ve şirket COVID-19 nedeniyle tahsis edilen krediden faydalanmıştır?

2018 yılında çıkan 7143 sayılı kanunla borçları yapılandırılan ancak ödeme yapamadığı için yapılandırması bozulan kişi sayısı nedir?

Bakanlığınız pandemi süresince işyerlerinin kapalı olduğu, ciroların sıfıra indiğini umursamadan neden vergi incelemeleri ve tahsilata ilişkin işlemlere devam etmiştir?

Mart 2020’den bu yana elektronik ve fiili haciz işlemlerinden elde edilen tahsilatın aylara göre dağılımı nedir?

 

 

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI