Bugun..."Faturaların son ödeme tarihleri ertelenmeli"

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Şaban Tat, dünyayı saran koronavirüs salgını ile ilgili uyarı ve tedbirleri değerlendirdi. Tat, ekonomik krizin önümüzdeki aylarda daha fazla vatandaşın, elektrik, su, doğalgaz ve internet aboneliği faturalarını ödeyememesine neden olacağını söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 19-03-2020 19:54


Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Şaban Tat, dünyayı saran koronavirüs salgını ile ilgili uyarı ve tedbirleri değerlendirdi. Tat, ekonomik krizin önümüzdeki aylarda daha fazla vatandaşın, elektrik, su, doğalgaz ve internet aboneliği faturalarını ödeyememesine neden olacağını söyledi.

 

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Şaban Tat yaptığı yazılı basın açıklamasında şöyle dedi:
"Dünya, koronavirüsünü (Coronavirus/2019-nCov) konuşuyor, uyarılar veriliyor ve tedbirler alınıyor. Ülkemizde de ilk coronavirüs vakası görülmesinin ardından önlemler alınmaya devam ediyor.

Her ne kadar virüs hakkında uzman olmasak da, virüsün etkilerinin bir süre daha en azından tedavisi tam olarak bulunup, insanlar için tehdit oluşturmasının azalmasına kadar, her alanda dikkatli olunması gerektiğini söyleyebiliriz.

 

Tek yürek olarak devletimizin korona virüs ile mücadele kapsamında almış olduğu tedbirleri sekteye uğratmamak ve destek olmak önem arz etmektedir.
Bilindiği üzere gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta yakından takip edilen Yeni Korona Virüs Hastalığı (Covid-19) ile mücadele kapsamında uzmanların yaptığı tavsiyeler, değerlendirmeler ve analizler çerçevesinde zorunlu durum olmadıkça vatandaşlarımızın kalabalık ortamlarda bulunmaması önem arz etmektedir. Diğer ülkelerde yaşananlardan ders çıkararak, insanların toplu olarak bir arada bulunmasını gerektiren tüm faaliyetler durdurulmalıdır.

Tüketici tarafından bakınca küresel salgından korunmak için kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durması en mantıklı adımlar arasında görülüyor. Bu bağlamda da evden çalışma ve uzaktan eğitim talebinin arttığı görülmektedir.

 

Dünya genelinde başlayan ekonomik durgunluk ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz önümüzdeki aylarda daha fazla vatandaşın; elektrik, su, doğalgaz ve İnternet aboneliği faturalarını ödeyememesine neden olacaktır.

Buna göre; halkımızın sağlığını korumak ve ilk etapta hane halkları ve küçük işletmeler üzerindeki baskıyı azaltmak için, vatandaşlar tarafından bizzat fatura ödeme noktalarına gidilerek yapılan elektrik, doğalgaz borcu ödemelerinin yapılandırılmalı, öteleme uygulanmalıdır. Elektrik ve doğalgaz abonelerinin kesintileri belli bir süre ertelenmelidir.

 

Benzer şekilde meskenlerde elektrik tüketimi de artacaktır. Elektrik dağıtım şirketleri de alt yapı önlemlerini almalıdır.

Bunun yanı sıra İnternet erişimi başta olmak üzere iletişim alt yapısı gözden geçirilmelidir. İş, eğitim ve eğlence amaçlı İnternet kullanımı artacağından; servis sağlayıcılar kapasite artışı için hazırlık yapmalıdır.
Başta cep telefonu ve mobil cihazlar olmak üzere bilgi ve iletişim teknolojileri üzerindeki Özel Tüketim Vergisi ile cep telefonu ve İnternet aboneleri için yük oluşturan Özel İletişim Vergisi hemen kaldırılmalıdır. Cep telefonu işletmecileri de dahil olmak üzere tüm İnternet servis sağlayıcıları; eba.gov.tr başta olmak üzere uzaktan eğitim sistemlerine erişimi, kotadan bağımsız, ücretsiz hale getirmelidir.

 

Risk nedeniyle evlerinde izole edilmesi gerekecek yurttaşların, gelir kaybı nedeniyle iletişim, elektrik, su ve gıdaya erişimi yok edilmemelidir. Özel şirketler eliyle yürütülse de bu hizmetlerin, temel kamu hizmeti olduğu göz önüne alınarak, faturaların son ödeme tarihleri ötelenmelidir.

Kamu-özel sektör ve iş dünyası ile sivil toplum kuruluşlarının birlikte oluşturulacağı doğru ve etkili bir kriz yönetiminin, virüsün ekonomik etkilerinin en aza indirilmesinde çok önemli bir çarpan etkisi yaratacağına inanıyoruz. Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak gerek toplumumuzun sağlığı gerekse ekonomimiz açısından bu dönemin en az hasarla atlatılması için üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

Hep birlikte her zamankinden daha da çok çalışarak, omuz omuza vererek, devletimizin önlemleri ve desteğiyle bu günleri de aşacağımıza gönülden inanıyor; salgının ülkemizde fazla can kaybına mahal vermeden etkisini yitirmesini temenni ediyorum."Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GAZETEMİZ

NAMAZ VAKİTLERİ
SON YORUMLANANLAR
resmi ilanlar
HAVA DURUMU
YUKARI YUKARI