Bugun...Milletvekili Cavit Arı sordu.

CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit ARI, Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ’ye hitaben verdiği soru önergesinde Antalya’nın Kaş İlçesinde yapımına 2015 yılında başlanan ve 2018 yılsonunda da bitirilmesi projelendirilen Kaş Kasaba Kıbrıs Barajının neden bitirilemediğini sordu.

facebook-paylas
Güncelleme: 23-06-2020 12:58:29 Tarih: 22-06-2020 10:39

Milletvekili Cavit Arı sordu.

Konuya ilişkin 19.06.2020 tarihli soru önergesinde “Antalya’nın Kaş ilçesindeki Kaş Kasaba Kıbrıs Barajının inşaatına 2015 yılında başlanmıştır. Kaş’a 15 km mesafede olan baraj ile Kaş, Dirgenler, Karadağ, Çeşme, Belkonak’ta bulunan 35.170 dekar araziye sulama temin edilmesi planlanmaktadır. DSİ tarafından işin süresi 2015-2018 yılları olarak planmış ve aynı iş süresi yüklenici firmanın resmi internet sitesinde belirtilmiş olmasına rağmen baraj inşaatı halen bitirilememiştir.” diyen Arı, söz konusu barajın Kıbrıs Kanyonundan gelen suyun tutulması ile bölgede yapılan tarımsal faaliyet için kurak geçen yaz aylarında can suyu olacağına, yaşadığımız pandemi sürecinde tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunun anlaşılmasıyla da bu barajın bir an önce bitirilmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Milletvekili Arı, stratejik öneme sahip olan tarım sektörünün desteklenmesine yönelik olarak projelendirilen, Kıbrıs Barajı gibi önemli sulama yatırımlarının inşaatının zamanında tamamlanması için gerekli olan ödenek tahsisine her zaman öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı. Arı “AKP hükümetleri  18 yıldır devam eden iktidarlarında katma değer yaratacak, ihracat potansiyeli ile cari açığı kapatacak yatımların finansmanına öncelik vermek yerine, verilen garantilerin yarattığı artan borç yükü nedeniyle faiz lobilerine milyarlarca lira ödemeyi tercih etmektedir.” dedi.

CHP’li Arı soru önergesinde, Tarım ve Orman Bakanına Kıbrıs Barajı inşaatı aradan geçen 5 yıla rağmen neden hala bitirilemeyip, hizmete açılamamıştır? Baraj inşaatının ödenek yetersizliği nedeniyle yapılamadığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise ödenek sorunu çözülmüş müdür? Bölgenin sulama ihtiyacını karşılayacak olan barajın bir an önce bitirilmesi amacıyla nasıl bir planlama yapılmıştır? Söz konusu planlama kapsamında Kıbrıs Barajı ne zaman bitirilecektir? sorularını yönelterek konuyu meclis gündemine taşıdı.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YATIRIM/İNŞAAT Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI