Bugun...Özel hastanelerden SGK'ya talep!

Özel Hastaneler Platformu Derneği, hastanelere salgından kaynaklı ödenen yoğun bakım ve servis ücretlerinin düşük olmasıyla ilgili SGK'ya talepte bulunduğu bir yazıyı kamuoyu ile paylaştı.

facebook-paylas
Güncelleme: 12-07-2020 23:03:46 Tarih: 09-07-2020 19:09

Özel hastanelerden SGK'ya talep!

İşte o yazı:
"Bilindiği gibi yeni tip koronavirüs ile mücadelede Türkiye pek çok gelişmiş batı ülkesini geride bırakmış ve olağanüstü bir başarı sergilemiştir. Salgınla mücadelede uygulanan etkin tedavi yöntemleri ve başarılı sağlık sistemi sayesinde salgının olumsuz etkileri asgariye indirilmiştir.

Bu başarıda kamu, özel, üniversite tüm sağlık kurumları ve çalışanları büyük özverilerle mücadelede ülkemizin yüz akı olmuşlar ve maddi manevi büyük kayıplar yaşanmasının önüne geçmişlerdir. Türkiye genelinde neredeyse COVID-19 hastalarının %25-30’u özel hastanelerde tedavi edilmişlerdir. Özel hastaneler bu dönemde diğer hastalarının ciddi boyutta azalması ve COVID-19 hastalarının bakım hizmet maliyetlerinin çok yüksek olması nedeniyle ciddi ekonomik sıkıntılar yaşamışlardır. Ancak milli görev şuuruyla hizmetlerini aksatmadan sürdürmüşlerdir.

COVID-19 hastalarının gerek serviste gerekse yoğun bakımda takip ve tedavi maliyetleri çok yüksek olup Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bunun bir kısmının karşılanır hale gelmesi özel sağlık kurumlarının ekonomik kayıplarını nispeten azaltmıştır.

Bununla beraber hastanelere salgından kaynaklı ödenen yoğun bakım ve servis ücretleri Avrupa ve ABD’deki ücretlerle kıyaslandığında çok çok düşük ücretlerdir. Buna rağmen sürece bu kadar katkı sunmuş kurum ve çalışanlarına teşekkür ve takdir beklerken, böyle bir uygulama sektörü ve sektör çalışanlarını derinden üzmüştür.

Durum böyleyken, Türkiye COVID-19 ile mücadelede iyi bir noktaya gelmişken ve yanı sıra hastanelerde yatan COVID-19’lu hastaların sayısının görece artış trendinde olduğu bir dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sanki salgın süreci bitmiş gibi salgın bakım hizmeti ödemelerinin sadece bir duyuru ile iptal edilmesi hem de uygulamanın geriye dönük başlatılarak on gün önceden geçerli olmasının gerekçesi bizler tarafından anlaşılamamıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürürlüğe konulan bu uygulamanın ülkemizin COVID-19 ile mücadelesinde yakalanan başarıya önemli derecede zarar vereceğini kamuoyu ile paylaşır ve yetkililerin dikkatine sunarız."

Özel Hastaneler Platformu Derneği Yönetim Kurulu

 

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GAZETEMİZ

NAMAZ VAKİTLERİ
SON YORUMLANANLAR
resmi ilanlar
HAVA DURUMU
YUKARI YUKARI