Bugun...Sağlıkçılar için bunları istediler!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi Eş Başkanı Şükran İçöz yaptığı açıklamayla; Corona Virüs salgının, sağlık emekçilerini tehdit ettiğini belirtti.

facebook-paylas
Güncelleme: 29-03-2020 10:04:15 Tarih: 26-03-2020 13:44

Sağlıkçılar için bunları istediler!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi Eş Başkanı Şükran İçöz yaptığı açıklama söyle:


"Bizler sağlık çalışanları olarak Covit_19 vakaları ile ilk karşılaşan kişileriz ve tedavileri boyunca da enfekte kişiler ile temas halinde olacağız. Bu nedenle virüs ile etkin mücadele için ilk korunması gereken kişilerde sağlık çalışanları olmalıdır.

 

Öncelikli olarak; Kişisel Koruyucu Ekipmanların (KKE) (eldiven, cerrahi maske -sıvıyla temas esnasında N95 veya FFP2, koruyucu- sıvı geçirmez önlük, gözlük gerekliliğinde tulum) gerekli olduğu ve planlamalar çerçevesinde acilen çalışma koşulları ile uyumlu olarak tüm sağlık emekçilerine eksiksiz dağıtımı sağlanmalıdır.

 

ASM, TSM,112 ve Hastaneler tüm işyerlerinde aralıklarla zorunlu tarama testi, düzenli olarak sağlık kontrollerinin yapılması, sağlık çalışanlarının verimli ve etkin çalışabilmesi için çalışma saatlerinin düzenlenmesi, gerektiğinde dönüşümlü idari izinli olmaları sağlanmalıdır. 112 çağrı merkezlerinde 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına öncelik verilmesi diğer acil vakalarda trafik kazası vb durumlarda ekiplerin müdahaleye geç kalmalarına neden olmakta ve ekstra iş yükü getirmektedir.

 

Bu konuda tekrar düzenleme yapılmalıdır. Toplu taşıma araçlarının ücretsiz olması sağlık emekçilerin temel hakkıdır. Bu durum sorunu çözmüyor. En riskli grup olan sağlık emekçileri için ve toplumun geneli için sağlık emekçileri toplu taşıma araçlarını kullanması yerine sadece sağlık emekçilerinin kullanımında olacak ve dezenfektasyonu Bakanlık tarafından denetim altına alınacak ücretsiz ve yeterli sayıda servisler sağlanmalıdır.

 

Gerektiğinde görevlerine gidebilmeleri için işyerlerine yakın yerlerde konaklamaları sağlanmalıdır. Dünyada virüsün görüldüğü tüm ülkelerin hükümetleri vakaların yaşandığı şehirleri,
bölgeleri açıklamıştır. Söz konusu bölgeleri çevreleme, izole etme, kontrol altına alma gibi özel önemler aldığı bilinmektedir. Dolayısıyla ülkemizde de vakaların yaşandığı il ya da iller bir an önce açıklanmalı ve buralardaki koruyucu önlemler arttırmalıdır.

 

Salgını önlemenin en önemli yolu doğru bilgilendirme, kamuoyuyla ve sağlık emekçileriyle tüm sürecin şeffaf şekilde paylaşılmasını. Yerellerde il/ilçe bazında belediyelerin ve muhtarlıkların önderliğinde DKÖ, meslek odaları ve sendika temsilcilerinin de içinde yer aldığı kriz masaları kurulmalıdır ve aktif olarak çalıştırılmalıdır.

 


Bu süreçte tüm özel sağlık kuruluşları da kamulaştırılmalıdır, vatandaşlarımızın sağlığa erişimi ücretsiz ve nitelikli olmalıdır.

 

Sağlık kurumlarındaki eksiklikler giderilmeli ve Covid-19 şüphesi olan her olguya test yapılabilecek duruma getirilmelidir. Mevcut tedavisi devam eden hastalarla Covit-19 vakalarının ayrı bölümlerde tedavisinin yapılması sağlanmalı, bulaş riski ortadan kaldırılmalıdır." açıklamasında bulundu.
 
Bu haber 3967 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Sizce Türkiye'de karantina uygulanmalı mı?


YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
35474 Okunma
28904 Okunma
28770 Okunma
28582 Okunma
26183 Okunma
23300 Okunma
22119 Okunma
19341 Okunma
18603 Okunma
18444 Okunma
38248 Okunma
35474 Okunma
29331 Okunma
28904 Okunma
28770 Okunma
28582 Okunma
26183 Okunma
25447 Okunma
25440 Okunma
24475 Okunma
GAZETEMİZ

NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
HAVA DURUMU
YUKARI YUKARI