Bugun...Subaşı; “Arazi işgalcilerini kim koruyor?”

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, şehrin hemen yanı başında, Konyaaltı ilçesinin Hisançandır ve Yarbaşçandır Mahallelerinde, nereden geldikleri bilinmeyen kişilerin, arazi açmak için hazine ve orman arazilerini talan ettiklerini belirterek, konuyu Meclise taşıdı ve iki bakana; işgalcileri hangi siyasetçilerin koruduğunu sordu.

facebook-paylas
Tarih: 19-07-2021 11:03

Subaşı; “Arazi işgalcilerini kim koruyor?”

Antalya’nın Konyaaltı ilçesine bağlı, hazine arazisi ve ormanlık arazi içerisine kurulu Hisarçandır ve Yarbaşçandır Mahallelerinde hazine arazisindeki alanda kendilerine arsa açmak ve ranta dönüştürmek isteyen kişilerin kepçelerle 150 yıllık ağaçları ve ormanlık alanı talan ettiğini dile getiren Hasan Subaşı, şunları söyledi:

“Öyle ki, ağaçları kepçelerle yıkıp arazi olarak kullanmak üzere yer açtıkları iddia edilen kişilerin bazı siyasetçilerin adını kullanarak kendilerine nüfuz ve koruma sağlamaya çalıştıkları iddia edilmektedir. Bu durum son derece üzücüdür. Büyük kısmı vadi olan hazine arazisi ve ormanlık arazide mahalle halkı kadınlı erkekli kepçelere karşı nöbet tutmaktadır. 17 Temmuz 2021 Cumartesi günü, yöre halkından gelen haberler ve basına yansıyan haberlere göre ağaçları kesen, hazine arazilerini sahiplenmeye çalışan bu kişiler ağaçlara ve araziye sahip çıkmaya çalışan köylüleri darp edip ve tehdit etmiş, Yarbaşçandır’da 5 kişiye silah ve sopalarla saldırmışlardır”

Aynı durumun Antalya’nın diğer köylerinde de aylardır devam ettiğini, hatta hazine ve orman alanlarını inşaata hazır hale getirdikten sonra, üçüncü şahıslara sattıklarını ve haksız kazanç elde ettiklerini söyleyen Hasan Subaşı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması istemi ile TBMM Başkanlığına yazılı birer soru önergesi verdi.

Subaşı önergesinde, her iki bakanlığın da acilen soruşturma başlatıp, sorumluları tespit ederek işlem yapılması gereğini de dile getirerek şunları sordu:

Bakanlığınız nezdinde acilen soruşturma başlatılması ve inceleme yapılarak sorumluların tespit edilmesi, haklarında ormana zarar vermekten işlem başlatılması gerekmektedir.

Hisarçandır ve Yarbaşçandır mahallelerinde yaşanan hazine arazilerini sahiplenme ve orman katliamına karşı Bakanlığınıza yapılan şikâyet var mıdır? Bu kapsamda şikâyet üzerine ya da re’sen soruşturma, inceleme ve araştırma başlatılmış mıdır?

Anayasa madde 169 uyarınca “Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır” Bu kapsamda, Hisarçandır ve Yarbaşçandır mahallelerinde gerçekleşen ağaç ve orman katliamına karşı Bakanlığınız nezdinde aldığınız tedbirler var mıdır?

Aylardır ormanlık alana zarar veren bu kişilere, herhangi bir hak, imtiyaz ve tahsis tanındı mı? Bakanlığınıza yapılan başvuru ve şikayetlere ya da re’sen yürüttüğünüz araştırmalara göre birtakım siyasilerin adını kullanan bu kişiler kim olabilir?Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI