1xbet betist supertotobet
ilbet
Bugun...AYM, Liman özelleştirmelerini ihalesiz 49 yıla uzatan düzenlemeyi oy birliği ile iptal etti!

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, aralarında Mersin, Tekirdağ, Antalya ve İskenderun gibi Türkiye’nin en önemli limanlarının da bulunduğu 21 limanın özelleştirme sürelerini ihalesiz olarak 49 yıla uzatılmasını öngören kanun maddesinin AYM tarafından oybirliği ile iptal edilmesini değerlendirdi.

facebook-paylas
Tarih: 02-08-2022 13:17

AYM, Liman özelleştirmelerini ihalesiz 49 yıla uzatan düzenlemeyi oy birliği ile iptal etti!

Budak, “AYM kanun maddesini iptal etmeseydi, Antalya Limanı 2047 yılına kadar Katarlı şirkete, İskenderun Limanı 2061 yılına kadar Limak’a ihalesiz verilecekti. Meclis görüşmeleri sırasında düzenlemenin Anayasamıza aykırı olduğunu defalarca dile getirdik, ancak iktidarın seçimlere bir yıl kala ihalesiz liman peşkeşi ısrarı devam etti. Şimdi bu düzenleme Cumhuriyet Halk Partisi’nin iptal istemiyle başvurduğu AYM tarafından oybirliği ile iptal edildi. İktidarın yanlış hesabı AYM’den döndü” dedi.

Pandemi sonrası dünyada liman savaşlarının başladığı bir dönemde limanların özelleştirme sürelerinin ihalesiz olarak uzatılmak istenmesinin fırsatçılık olduğunu dile getiren Budak, şöyle konuştu:

“KATARLILARIN ANTALYA LİMANI SEVİNCİ KURSAKLARINDA KALDI”
“AYM tarafından iptal edilen düzenlemenin öncelikli hedefi geçen sene Katarlılara devredilen Antalya Limanı’ydı. 1998 yılında işletme hakkı 30 yıllığına özelleştirilen limanın işletme süresi 2028 yılında sona erecekti. Bu teklif yasalaşınca Katarlı şirket 19 yıl daha, yani 2047 yılına kadar limanı işletme hakkına sahip olacaktı. Yandaş Limak, İskenderun Limanını 2061 yılına kadar işletebilecekti. AYM Kararı sonrası hem Katarlıların hem de yandaşların sevinçleri kursaklarında kaldı.

Bu limanlardan işletme süreleri en erken dolacak olanların sözleşmeleri hali hazırda 2027’ye kadar devam edecekti. Yangından mal kaçırır gibi bu sözleşmelerin uzatılmaya çalışması iktidarın, ülkenin geleceğinden ziyade, yandaşların geleceğini dikkate aldığını gösteriyordu. AYM kararı, AKP iktidarının ‘Bizden sonrası tufan’ anlayışıyla kamunun elinde ne varsa haraç mezat yandaşlara aktarmasına engel oldu.  AKP’nin kendilerinden sora gelecek iktidarın iradesine de ipotek koyma hedefi de boşa düşmüş oldu. Ankara’da hakimler varmış”Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI