Bugun...Şimdi de yeni bir sanal tehlike baş gösterdi!

Çocuklar için sanal alemdeki tehlikelere bir yenisi daha eklendi. Real Gangster Crime adlı oyunun tehlikelerine karşı uzmanlar aileleri uyardı.

facebook-paylas
Güncelleme: 21-07-2020 14:36:44 Tarih: 21-07-2020 14:13

Şimdi de yeni bir sanal tehlike baş gösterdi!

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Psikoloji Bölümü Sağlık Psikolojisi bölümünden Prof. Dr. Hatice Demirbaş ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp bölümünden Prof. Dr. İ. Hamit Hancı, aileleri Real Gangster Crime isimli video oyununun çocuklara etkileri açısından uyardı.

"Burada aslında çok yeni olmayan, 2017 yılından itibaren  ancak yakın zamanda olumsuz anlamda etkilerinden bahsedilen bir oyundan söz ediyoruz.“Real Gangster Crime” veya “Real Gangster City Crime” adlı oyun bir bilgisayar oyunu.


Bu oyuna dahil olunduğunda dünyada saygınlığı olan bir mafya grubu oluşturuluyor. Oyunu oynayan kendi mafya imparatorluğunu kurup, mafya ailesinin bir üyesi olarak en iyisi olacağı telkini ile oyuna başlıyor.

Suç oranı yüksek bir şehirde geçen bu ücretsiz oyunda oyunun kuralı olarak suç dünyasının her zaman var olacağı mesajı yanı sıra “başarının zirvesine kadar uzun ve dikenli bir yol izlemeye çalışmalısınız” mesajı verilerek oynayanlara suç işleme, adam öldürme ve hile öğretilmekte ve  farklı silah çeşitleri tanıtılıyor.

“Real Gangster Crime” oyununu oynamak veya bilgisayara indirmek için sitesine gidildiğinde “Bu ücretsiz oyun, tamamıyla bir eğlence parkı sunuyor, şehri keşfedin ve ilginç aktiviteler bulun. Ayrıca şehirde araba ile dolaşabilir ve müzik dinleyebilirsiniz. Macera için devam et!” yönlendirmesi ile karşılaşılmakta ve gençlerde heyecan ve merak yaratılıyor.

Bu oyunda diğer birçok bilgisayar oyununda olduğu gibi şiddet yoğunluğu yüksek.Yine sitesinde 'Bu oyunda oldukça keyifli ve eğlenceli bir maceraya atılacaksınız. Bunun için hızlı olmalısınız. Oyuna başladıktan sonra sol alt köşede bulunan haritayı takip ederek görevlere atılmalısınız. Bunun için öncelikle araca ihtiyaç duyacaksınız. Bu ihtiyaç duyulan arabaları oldukça dikkatli şekilde kullanarak ilerlemeniz gereken bu oyunda peşinize düşecek olan polislere karşı dikkatli olmalı ve bölümleri geçmek için size verilen yön tuşlarını kullanmanız gerekiyor' mesajı yer alıyor.

Bir başka mesaj ise şu şekilde: 'Bu yeraltı dünyasında başarının fiyatı çok yüksek, çok azı zirveye ulaşabilir. RPG unsurları ile heyecan verici bir 3D üçüncü şahıs nişancı oyununda yeteneklerinizi deneyin ve açık bir 3D dünyasında sokak hayatı atmosferine dalın. Büyük şehirde günlük eylemi bekliyorsunuz. Zorlu yasaların uygulandığı tehlikeli ve büyüleyici bir dünya, tüm ihtişamıyla karşınızda görünecektir. Kendinizi test etmeye hazırsanız - o zaman devam edin, bu şehirde gerçek bir gangster olarak herkese gösterin, tüm sahte rakipleri ortadan kaldırın ve kendinize büyük bir yeraltı imparatorluğu kurun.'

Bu mesajlardan da anlaşılacağı üzere yazılanlar çocuk ve ergenlerin oyunu oynaması için motivasyon oluşturuyor. Bu oyunu indirenlerin bugüne kadar 733 bin kişi olduğu, oyunu oynayanların çoğunluğunun 5 üzerinden 5 olarak puanladığı, ortalama 4.1 puan aldığı internette dikkati çekiyor. Oyunda suç işlemek ve polisle mücadele etmek de öğretilmekte ve sonunda haz duygusu yaşatılıyor.

Bu, o kadar da masum bir durum değil. Oyuncu bu öğretilenleri gerçek hayatta da denemeye kalkabilir.

Özellikle merak ve macera duygularını gidermek üzere bu tarz oyunlar oynanıyor. Oyunun sitesinde yapılan yorumlar incelendiğinde oyunu nasıl daha hızlı oynayabileceğiniz ile ilgili hileler, komutlarda gençleri oyunu daha merak eder hale getiriyor ve oyunu oynayanların nasıl oyuna kendilerini kaptırdıkları görülüyor.

Bu ve benzeri oyunlar şiddet barındırdığı için şiddetin öğrenilmesine aracılık ediyor.

Şiddet ve suç davranışının arttığını medyada ve çevremizde şahit olduğumuzda bu artışa şaşmamak gerek. Çünkü öğrenilenler gerçek hayatta da denenmeye kalkılıyor. Oyunu oynayan çocuk ve ergenler gerçek hayatta da oyunlardaki karakterlerin yapabileceklerini düşünerek kendileri de bu tarz davranışlarda bulunabiliyor.

Bu nedenle aileleri daha önce mavi balina, momo, mavi bebek gibi oyunlarda yaptığımız gibi bir kez daha uyarıyoruz. Biliyoruz ki çocukları bilgisayar oyunları oynamayan ailelerin sayısı yok denecek kadar az. Aileler çocuklarının oyun oynamasını tamamen yasaklayamaz, ancak çocuklarının ne tür oyunlar oynadığına dikkat edebilirler.

Çocuklar saatlerce odasından çıkmadığında ebeveynler onların ne yaptıklarını kontrol etmeliler. Bunu yaparken bir dedektif gibi değil etkileşimde bulunmak üzere bir arada olmaya davet ederek bunu sağlamalılar.

Ayrıca çocuklarında gözlemledikleri şiddet gösterme, korku yaşama, para veya değerli eşyaları çalma, yalan söyleme, uyku ve yeme sorunları gibi ani davranış değişiklerine karşı dikkatli olmalılar. Bunlar birçok durumun habercisi olabilir, bunlardan biri de şiddet içeren oyunların oynanması.

Ailelere çocuklarıyla birlikte daha fazla hoş vakit geçirme ve çeşitli etkinliklerde bulunmalarını öneriyoruz. Böylece çocukların bu tür oyunlardan aldıkları hazzı aileyle beraber geçirilen hoş vakitlerden almaları sağlanabilecektir. 

 

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI