Bugun...Arı, "Ne zaman dur denecek?"

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI, Antalya’nın Korkuteli İlçesi Kozağacı Mahallesinde bulunan Roma dönemine ait tarihi eserlere define avcıları tarafından verilen zararı hem İçişleri Bakanı hem de Kültür ve Turizm Bakanına verdiği soru önergesiyle sordu.

facebook-paylas
Güncelleme: 07-07-2020 15:38:21 Tarih: 07-07-2020 14:52

Arı,

“Ülkemizin neredeyse her köşesinde yaptıkları kaçak kazılarla kültür mirasımıza geri dönüşü olmayan zarar veren define avcılarının önüne bir türlü geçilemiyor.

Yine birkaç gün önce Antalya’nın Korkuteli İlçesi Kozağacı Mahallesinde bulunan Roma dönemine ait tarihi eserlere kaçak kazı yapı define avcıları tarafından zarar verilmiştir.” diyen CHP’li Arı, bu topraklarda geçmişte yaşayan medeniyetlerin bıraktığı çok değerli yeraltında kalmış eserler bulunduğu gibi yerüstünde de eşi benzeri bulunmaz tarihi eserlerimiz bulunmaktadır.

Ne var ki gelecek nesillere sağlam ve hak ettiği şekilde korunarak bırakılmasını sağlamamız gereken bu zenginliklerimiz maalesef ki korunamamaktadır.” dedi.

Sözlerine “Korkuteli ilçesine bağlı Kozağacı Mahallesi'nde bulunan Çağman Tepesi'nde Roma dönemine ait birçok tarihi eser bulunuyor. Bölgede Roma dönemine ait kaya mezarlar, M.S. 1'inci ve 3'üncü yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülen mezar anıtı kabartmalarına çokça rastlanıyor. Tarihi alanın en büyük sorunu ise kaçak kazı yapan define avcıları. Bölgeye gelen defineciler, burada bulunan binlerce yıllık tarihi eserleri tahrip edip, alanı talan ediyor.

Dağların üzerindeki birbirinden farklı figürlerin bulunduğu tarihi kabartmalar define avcıları tarafından kazma, kürekle kırılmış durumda. Define avcıları kaçak kazıları, çoğunlukla bölge kış aylarında kar altında kalınca yapıyor. Tarihi alanda onlarca kazılmış ancak üzeri toprakla kapatılmış nokta bulunuyor. Tarihi kabartmaların önlerine ise define avcıları tarafından inşaat malzemeleriyle 6 metreyi bulan derin çukurlar kazılı. Bazı tarihi eserlerin üzerlerine sprey boyayla isimler yazıldığı, bazılarının üzerlerinin de taşlarla kazıldığı görülüyor.” diye devam eden Arı, “Ülkemizdeki tarihi eserlere verilen zarara ilişkin geçen senede soru önergesi vererek konuyu meclis gündemine taşımıştım.

Ancak verilen cevap, sadece mevcut durumu özetleyen, bu tür olayların bir daha yaşanmamasına yönelik alınacak yeni ve ilave tedbirlere yer vermeyen genel bir yazı niteliğindedir ki aradan geçen bir yıla aşkın sürede bu olayların son bulmaması bize bunu net bir şekilde göstermiştir. Kısacası, tarihi ve kültürel eserlerimiz, değerlerimiz tehdit altındadır hak ettiği gibi korunmalı ve ülkemizin değeri olarak gelecek nesillere miras olarak bırakılabilmesi sağlanılmalıdır.” dedi.

Milletvekili Arı, hem Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy hem de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya konu ile ilgili vermiş olduğu yazılı soru önergesinde "Kültür ve turizm mirası tarihi eserlerimize verilen zararın önüne geçilemiyor olması, maalesef alınan tedbirlerde yetersiz kalındığını açıkça ortaya koymaktadır. Artık buna bir dur demek adına Bakanlığınızca mevcut uygulamalarınızdan farklı ne tür yeni idari veya yasal önlemler almayı düşünüyor sunuz?" diye sorarak konunun önemini bir kez daha meclis gündemine taşıdı.

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI