Bugun...Av. Cavit Arı: İki çiftçiden biri kredi olmadan ayakta kalamıyor!

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI; ülkemizde Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı 2,3 milyon çiftçinin yaşadığı mağduriyeti, yaşadığı sorunları ve devletten beklentilerini yapmış olduğu basın açıklamasıyla duyurdu.

facebook-paylas
Tarih: 23-05-2024 17:14

Av. Cavit Arı: İki çiftçiden biri kredi olmadan ayakta kalamıyor!

TARIMSAL KREDİLERE ULAŞMAK ZORLAŞTI.
Av. Cavit ARI; “Tarımsal kredilere ulaşmak zorlaştı, faiz oranları yükseldi. Ayrıca kredinin kullandırılma şekli işi daha da içinden çıkılmaz hale sokmaktadır. Bu durum zaten ekonomik sıkıntı içerisinde olan üreticimizin performansını etkilemektedir” dedi.

ÇİFTÇİMİZİN RAHAT NEFES ALMAYA İHTİYACI VARDIR.
Av. Cavit ARI; “Türkiye’de iki çiftçiden birisi kredi olmadan ayakta kalamıyor. Çiftçi Kayıt sistemine kayıtlı 2 milyon üç yüz bin çiftçimizin büyük çoğunluğu Ziraat Bankası’ndan kredi kullanmaktadır.  

Borç altına giren ve borçlarını da her geçen gün çiftçi sayımızın yükselmesi mevcut çiftçilerimizin üretimden kopmasına neden olmaktadır. Çiftçimizin rahat nefes almaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle gerçek çiftçinin yatırıma yönelik gerçekçi krediler ve karşılıksız hibelerle desteklenmesi gerekir. Özellikle küçük üreticilere sahip çıkılmalıdır” dedi.

KREDİ KULLANDIRMA ŞEKLİ ÇİFTÇİMİZİ MAĞDUR ETMEKTEDİR.
Av. Cavit ARI; “Bugünlerde Ziraat bankası Hazine ve Maliye Bakanlığının uygulamalarından dolayı gerçek çiftçiye kredi verme sürecini zorlaştırmıştır. Verilen kredinin de %70 kısmı kredi kartına yüklendiği için çiftçi ancak mazot, gübre, vb. harcamalarda kullanması istenilmekte, bununla birlikte ciddi kesintiler yapılmaktadır. Bu durum da en önemli girdi olan işçi ücretlerine kullanma imkânının ortadan kaldırmaktadır. Özetle kredi kullandırma şekli çiftçimizi mağdur etmektedir. Çiftçimizi başka bankalara mahkûm etmeden, başka finans kurumlarına mecbur bırakmadan uygun bir kredi yönteminin sağlanması gerekmektedir. Ayrıca tarım kanunundan kaynaklı karşılıksız desteğinde çiftçimizin hakkı olan şekilde kullandırılması zorunludur” diyerek açıklamasını tamamladı. Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI