Bugun...Başkan Ali Bahar: Antalya'nın turizmdeki başarılı ivmesi devam edecek

2024 yılının başarılı bir sezona işaret ettiğini kaydeden ATSO Başkanı Ali Bahar, “Antalya’nın güçlü performansını, 2024 sezonunda sürdüreceğini öngörebiliriz. Antalya'nın turizm sektöründeki lider konumu, Türkiye ekonomisine sağladığı katkılarla da öne çıkıyor” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 09-03-2024 14:48

Başkan Ali Bahar: Antalya'nın turizmdeki başarılı ivmesi devam edecek

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, Başkan Yardımcıları Boğaçhan Göksu, Fatih Kabadayı, Sayman Üye Murat Totoş, Yönetim Kurulu Üyeleri Hatice Öz, Hakan Pakalın, Meclis Üyesi Emir Gündal ve Genel Sekreter Av. Aslı Şahin Tekin, turizm sektörünün en önemli organizasyonları arasında yer alan ITB Berlin 2024 Fuarı’nı ziyaret ederek, Türkiye’den ve Antalya’dan fuara katılım sağlayan firmalarla bir araya geldi. Messe Berlin’de düzenlenen, 170 ülke ve bölgeden 5 bin 500’ü aşkın profesyonel katılımcının yer aldığı fuarda, Başkan Ali Bahar ve ATSO heyeti, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Turizm Geliştirme ve Tanıtma Ajansı’nın “Go Türkiye” standında bir araya gelerek, firmaları ziyaret etti.

ANTALYA HEYET VE FİRMALARIYLA BİR ARAYA GELDİLER
Havacılık, otel, acenteler ve tur operatörlerinin bir araya geldiği Türkiye salonunda firma ziyaretleri gerçekleştiren ATSO Başkanı Ali Bahar ve ATSO heyeti, CHP Antalya Milletvekili Sururi Çorabatır, TOBB Turizm Meclisi Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Erkan Yağcı, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Eray Erdem, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, ANEX Turizm Grubu CEO’su Neşet Koçkar, Kilit Global Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kilit, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, RTK ToursUluslararası İş Geliştirme Danışmanı Hüseyin Baraner ile ülke ve bölge turizminde öncü sektör temsilcileriyle görüştü.

KUVVETLİ BİR TURİZM YAPIMIZ VAR
2024 yılının Antalya ve bölge turizmi için önceki yıllara nazaran daha iyi geçeceğini tahmin ettiklerini kaydederek, ITB Berlin Fuarı’nı değerlendiren Başkan Bahar, “Turizm sektörünün nabzını tutan ITB Berlin’de turizmin önde gelen isimleriyle yaptığımız temaslar neticesinde, 2024 yılında ön rezervasyonlardaki artış rekorlarla dolu bir sezon yaşayacağımızı gösteriyor. Antalya’mızın 2024’e daha umutla baktığını görebiliyoruz. Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy öncülüğünde, acente, otel, tur operatörlerinin yönetim kadroları ve turizm profesyonellerimiz ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiler. Bölgesel destinasyonlarınyanı sıra fuara katılan yabancı temsilcilerle görüşmelerin de gerçekleştiği fuar, 2024 turizm hedeflerimize ilerlememizde iyi bir aracı” dedi. Turizmde sezonunerken başlayacak olmasının sevindirici olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Bahar, “Bu verileri bizzat turizmcilerimizden duymak bizleri çok mutlu etti. Fuarın katma değerini görebiliyoruz, ITB Berlin’e bu yıl çok iyi başladık diyebiliriz. Ukrayna, Rusya, Filistin ve İsrail’de halen olumsuzluklar devam etmesine rağmen Türkiye’nin tüm bunlardan sıyrılarak kendi bulunduğu coğrafi konumda başarılı bir turizm politikası yürütmesi, gerçekten bizim çok kuvvetli bir yapımızın olduğunu da gösteriyor” dedi.

TURİZMDE LİDER KENT ANTALYA
Antalya’nın, Türkiye turizminde önemli bir şehir olduğunu vurgulayan Başkan Bahar, “2024 sezonunda da bu rolünü güçlü bir şekilde sürdüreceğiniöngörebiliriz. Antalya'nın turizm sektöründeki lider konumu, Türkiye ekonomisine sağladığı katkılarla da öne çıkıyor. Antalya'nın turizm gelirleri, Türkiye'nin cari açığını dengelemede önemli bir rol oynuyor ve ülkeye döviz kazandırıcı bir hizmet sunuyor. Tüm bu veriler gösteriyor ki Antalya’mızın turizm sektöründe başarılı ivmesi devam edecek. Kentimizin doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve geniş konaklama seçenekleri yerli ve yabancı misafirlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Kültürel etkinliklerimiz, doğa sporları, sağlık turizmi gibi birçok turizm alternatifine sahip olmamız, ziyaretçilerin çeşitlilik anlayışına da cevap veriyor” diye konuştu.

DEĞER YARATMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Antalya’nın güçlü performansının ülkenin genel turizmine de olumlu katkısına işaret eden Başkan Bahar, “Şehrin ekonomik kalkınmasını da destekliyor, Antalya'daki iş imkanları artıyor, yerel hizmet sektörleri canlanarak bölgedeki ekonomik hareketlilik artıyor. Ayrıca, kentimizdeki turizm sezonunun başarılı geçmesi, ülkenin genel turizm performansına da olumlu bir etki yapıyor, yapmaya da devam edecek. Türkiye'nin uluslararası turizm arenasında daha güçlü bir konumda yer almasını sağlayacak. Bu nedenle, Antalya'nın 2024 sezonunda da Türkiye için önemli bir değer yaratmaya devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu.

ANTALYA’NIN SAĞLIK TURİZMİ BERLİN’DE KONUŞULDU
Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Öz ve Genel Sekreter Av. Aslı Şahin Tekin, Türkiye-Almanya arasındaki sağlık turizmi ilişkilerini güçlendirmek amacıyla Barmer Sigorta Yetkilisi Canay Yıldırım Küp ve Allianz F200 Acenta Sahibi ve Genel Müdürü Semih Karayüz ile bir araya geldi. Gerçekleştirilen toplantılarda, her iki ülkenin sağlık sektörü temsilcileri, gelecekteki iş birliği potansiyelini ve ortak projeleri değerlendirdiler. Özellikle sağlık turizmi alanında ortak pazarlama stratejileri, kalite standartlarının iyileştirilmesi ve hastalar arasındaki seyahat süreçlerinin kolaylaştırılması gibi konularda görüş alışverişinde bulunan heyet, Türkiye ve Almanya arasında sağlık turizmi alanında daha derin iş birlikleri ve ortak projelerin geliştirilmesi için somut adımların atılması konularını görüştü.

TÜRK-ALMAN TSO İLE İŞ BİRLİĞİ GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcıları Boğaçhan Göksu ve Fatih Kabadayı, Yönetim Kurulu Üyeleri Hatice Öz ve Hakan Pakalın, Genel Sekreteri Av. Aslı Şahin Tekin, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) Genel Sekreteri Okan Özoğlu ile bir araya geldi. Türkiye ve Almanya ikili ticaretini geliştirmeye yönelik ortak çalışmaların konuşulduğu ziyarette, yurtdışına ihracat yapan Türk firmalarına katma değer sağlanması görüşüldü. Network oluşturma konusunda ATSO olarak ses getiren çalışmalara imza attıklarını kaydeden Başkan Yardımcısı Boğaçhan Göksu, “Katma değerli ürün konusunda ciddi adımlar atacağımıza inanıyorum. Markalaşma ve katma değerle ilgili firmalarımıza katkı koyacak çalışmalar yapıyoruz. Korkuteli ve Serik'te organize sanayi bölgeleri kuruyoruz. Antalya turizm ve tarım ile birlikte sanayi gibi iş alanlarında da önemli bir destinasyon” dedi. ATSO ile iş birliklerini önemsediklerini kaydeden Genel Sekreter Okan Özoğlu, “Türk-Alman TSO’ya üyeliğiniz bizim için çok önemli, yurtdışına ihracat yapan firmalarımıza destek vermek onları burada güçlendirmek isteriz. Amacımız Türk şirketlerimizin güçlenmesi ve şirketlerimize doğru hizmetin verilmesi” diye konuştu.

SAĞLIK TURİZMİNDE ALMANYA ÖNEMLİ BİR PARTNER
Sağlık turizminde sürdürülebilirliğe işaret eden Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Öz, “Antalya’da başarılı işlere imza atıyoruz, 49 komitemiz ile birlikte ortak çalışıyoruz. Biz tarım ve turizmle tanınıyoruz ancak şu anda birçok sektörde isim yapan firmalarımız var. İhracat yapan firmalarımızı AB uyum sürecine ilişkin destekliyor ve bilinçlendiriyoruz. Sağlık turizmi açısında Almanya bizim için önemli bir partner. Antalya’yı sağlık turizminin de başkenti yapacağımıza inanıyorum, her çalışma bizim için çok değerli” ifadelerini kullandı. ITB Berlin Fuarında beklentilerini karşıladıklarını kaydeden Başkan Yardımcısı Fatih Kabadayı, “Görüşmelerimiz ilk günden çok başarılı geçti. Turizm akışımız bu yıl çok iyi gidiyor, fuardan beklentilerimizi karşılayacağımıza inanıyorum. Burada sizinle iş birliklerimizi görüşmek çok memnuniyet verici” dedi. Tarım sektöründe faaliyet gösteren bir firma olduklarını kaydeden Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Pakalın, “Eğitim ve iş birlikleri konusunda biz ortak çalışmaya hazırız. Dinamik bir ekip ve Oda olarak başarılı işlere imza atacağımıza inanıyorum” diye konuştu. Ziyaretler kapsamında Türk-Alman Kadın Girişimciler buluşmasında iş kadınlarıyla bir araya gelen Hatice Öz, iş birlikleri üzerine görüştü. Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TURİZM - TARİH Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI