1xbet betist supertotobet
Bugun...Çetin Osman Budak'dan "Kısa Çalışma Ödeneği'ni uzatın" çağrısı!

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 30 Haziran 2021 tarihinde sona erecek olan Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının ve işten çıkarma yasağının yıl sonuna kadar uzatılması çağrısı yaptı.

facebook-paylas
Güncelleme: 14-06-2021 16:12:41 Tarih: 08-06-2021 16:27

Çetin Osman Budak'dan

Budak, KÇÖ ve işten çıkarma yasağı kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yasayla verilen uzatma yetkisinin süresinin de haziran ayı sonunda dolacağını hatırlattı. Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının ve işten çıkarma yasağının devam edebilmesi için TBMM’den yasa çıkması gerektiğine dikkat çeken Budak, “Kısa Çalışma Ödeneği ve işten çıkarma yasağı uzatılmazsa iki milyondan fazla çalışan işsizlikle karşı karşıya kalacak. Kısa Çalışma Ödeneği yıl sonuna kadar uzatılarak, alt limiti asgari ücret olarak yeniden belirlenmelidir. Ücretsiz izne çıkartılarak Nakdi Ücret Desteği adı altında ayda bin 500 lira ile geçinmek zorunda bırakılan çalışanlar da KÇÖ kapsamına alınmalıdır” dedi.

Pandemi nedeniyle uygulanan desteklerin uzatılmasının iş dünyasının da talebi olduğuna değinen Budak şöyle konuştu:
“Son rakamlara göre, 1 milyon 10 bin kişi Kısa Çalışma Ödeneği’nden, 862 bin kişi ise Nakdi Ücret Desteği’nden faydalanıyor. İşsizlik Sigortası Fonu nisan ayı bültenine göre, Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında pandeminin başından nisan ayı sonuna kadar 4 milyon 200 bin kişiye 33 milyar lira ödeme yapıldı. Nakdi Ücret desteği kapsamında ise 2 milyon 806 bin kişiye 11.4 milyar lira ödeme yapıldı. İşsizlik Sigortası Fonu’nda hala 92 milyar liralık bir kaynak var. Bu kaynak bu ödemelerin yıl sonuna kadar rahatlıkla uzatılmasına olanak veriyor.

2021 yılının ilk çeyreği itibariyle geniş tanımlı işsiz sayısı 10 milyon 340 bin. İşsizliğin bu kadar yaygın olduğu bir dönemde, pandemi henüz sona ermemişken iktidarın istihdama dönük pandemi desteklerini uzatmama lüksü yok. İktidarın son dakikaya bıraktığı düzenlemelerin sıkıntılarını en son çek ibrazlarını mayıs ayı sonuna erteleyen düzenlemede yaşadık. Getirdikleri son dakika düzenlemesiyle piyasayı felç ettiler. İki milyondan fazla insanın geleceğini son dakika düzenlemelerine bırakamazsınız”

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ’Nİ KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ KAPSAMINA ALIN
Diğer bir önemli nokta da ücretsiz izne ayrılanlara ödenen Nakdi Ücret Desteği’nin, kısa çalışma ödeneği kapsamına alınması ve KÇÖ alt limitinin en az asgari ücret olarak belirlenmesidir. 16 aydır Nakdi Ücret Desteği adı altında ödeme alan yurttaşlarımız, 1500 lira gibi açlık sınırının çok altında bir gelirle hayatta kalmaya çalışıyorlar. Türk-İş’in son açıkladığı açlık sınırı 2 bin 830 lira. Bu insanlara yıl sonuna kadar en az asgari ücret kadar ödeme yapılmalıdır”Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI