Bugun...Çetin Osman Budak, turizm sorunları hakkında sert konuştu!

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, salgın nedeniyle zor günler geçiren turizm sektörünün ve turizm emekçilerinin sorunları hakkında TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı.

facebook-paylas
Güncelleme: 01-08-2020 20:14:59 Tarih: 29-07-2020 11:21

Çetin Osman Budak, turizm sorunları hakkında sert konuştu!

Budak’ın konuşmasından ana başlıklar şöyle:

TURİZMİ DE YÖNETEMİYORLAR
“Avrupa Birliğinden şu anda Türkiye'ye tek bir uçuş yok. Ama Uruguay'a var, Fas'a var, Cezayir'e var, Tunus'a var. Peki bize neden yok, bize düşmanlar mı? Hayır, şeffaflık yok. 2019 yılının Haziran ayında Türkiye’ye 12 milyon 600 bin turist gelmiş. Bu yıl ise 260 bin. Elbette bunun birinci nedeni pandemidir ama şeffaf olsak biz bu rakamların bir kısmını geri getirebilirdik. Türkiye şeffaf bir şekilde yönetilmiyor. Ekonomiyi yönetemedikleri gibi turizmi de diğer alanları da yönetemiyorlar. Sorun budur!”

ESNAFI BİTİRDİNİZ
“Antalya'da 83 esnaf odası ve yüz bine yakın esnaf var. Bunların tamamı turizmden gelir elde ediyordu. Doğrudan döviz kazandıran, tüketimini kendi içerideki millî ürünlerinden sağlayan bir sektörden bahsediyoruz. Şimdi, bunların hiçbiri kalmadı maalesef. Komşumuz Yunanistan, turist almaya başladı. Yunanistan’da kapanan işletmelerin kirasının yüzde 60’ı devlet tarafından ödeniyor. Onun için Turizm Bakanlığına ve iktidara buradan seslenmek istiyorum; lütfen, dönün, sektöre bir bakın, bu sektör aynı zamanda Türkiye'nin imaj sektörüdür, Türkiye'nin dışa açılan vitrinidir.”

SEKTÖRDEKİ 700 BİN KİŞİ AÇ KALDI
“Turizm sektöründe çalışanların çok zor günlerden geçtiğini defalarca dile getirdik. Nisan ayı TÜİK verilerine göre işsiz kalan turizm emekçilerinin sayısı çalışan turizm emekçisi sayısını geçti. 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren sözleşmeleri askıya alınan mevsimlik turizm çalışanları, o günden beri yaklaşık 9 aydır tek kuruş maaş alamadılar. Böyle giderse de Nisan 2021’e kadar yaklaşık 18 ay tek kuruş maaş alamayacaklar. Ne işsizlik maaşından ne de kısa çalışma ödeneğinden faydalanamadılar. Bu insanlar aç… 700 bin kişi aç kaldı.

Doğrudan döviz kazandıran, geçtiğimiz yıl 34,5 milyar dolar katkı sağlayan sektörden bahsediyoruz. Şu 5 tane müteahhide verilen destek kadar bile destek alamadı turizm sektörü. Bu insanları yaşatın ki ülke yaşasın. Önümüzdeki yıl da bunlara ihtiyacımız olacak. Turizmdeki acil müdahale gereken bu ağır tabloya daha fazla seyirci kalmayın. Başta Kültür ve Turizm Bakanı olmak üzere bütün yetkilileri, iktidarı göreve davet ediyorum.”Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GAZETEMİZ

NAMAZ VAKİTLERİ
SON YORUMLANANLAR
resmi ilanlar
HAVA DURUMU
YUKARI YUKARI