Bugun...Google, Türkiye'deki alışveriş reklamlarını kaldırıyor!

Arama motoru Google, 10 Ağustos 2020'den itibaren, arama motorlarında çıkan alışveriş reklamlarını kaldırma kararı aldığını duyurdu.

facebook-paylas
Güncelleme: 04-08-2020 23:53:27 Tarih: 30-07-2020 09:10

Google, Türkiye'deki alışveriş reklamlarını kaldırıyor!

Google, Rekabet Kurulu'nun kararı doğrultusunda Türkiye'ye özgü alınan kararla 10 Ağustos 2020'den itibaren alışveriş reklamlarını arama sonuçlarından çıkaracak.

Normal şartlarda kulanıcılar Google'da alışveriş için bir ürün aradıklarında ekrana ürünler ve ürünlerin fiyatı listeleniyor. Kullanıcılar bu sayede doğrudan ürünün olduğu siteye yönlendiriliyor. Ancak Rekabet Kurulu kararı sonrası Google bu özelliği 10 Ağustos'tan itibaren kaldıracak.

Google'dan yapılan açıklama şu şekilde:

“Bu yılın başlarında Rekabet Kurumu Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranması yönünde bir karar verdi. Yanıt olarak, Rekabet Kurumu’na (RK),satıcılardan Alışveriş reklamlarının gösterilebilmesi için AKS’lere Google Alışveriş’le aynı fırsatı sağlayacak ve Alışveriş reklamlarının ürün kalitesini hem kullanıcılar hem de satıcılar için sürdürülebilir kılacak bir dizi tedbir sunduk. Sunduğumuz tedbirler Alışveriş reklamları için Avrupa’da 600’den fazla AKS’nin katılımıyla 3 yıldır başarıyla uygulanan tedbirlere çok benzer bir çözüm yolu içeriyor. Ancak, sunduğumuz çözüm önerilerinin Türkiye için kabul edilebilirliği şu aşamada belirsiz.

Bu nedenle, faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürebilmek ve müşterilerimize hazırlık yapabilmeleri için yeterli süreyi sağlamak amacıyla, maalesef 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağız."

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI