Bugun...Muratpaşa Belediyesi'nden Yamansaz açıklaması!

Muratpaşa Belediyesi Yamansaz alanı ile ilgili çıkan haberler dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

facebook-paylas
Güncelleme: 10-05-2020 00:13:24 Tarih: 06-05-2020 17:53

Muratpaşa Belediyesi'nden Yamansaz açıklaması!

Ne Olmuştu?
Kemerağzı-Kundu Yolu’nun kenarındaki hazine arazisine konteyner koyan kişilerin yasaları çiğnedikleri ve bu duruma Aksu ve Muratpaşa Belediyesinin ses çıkarmadığı iddia edilmişti. Alana yasa dışı konteyner koyarak yaşamlarını sürdüren kişilerin ise imar barışı ile bu alanlarda hak talep ettikleri öne sürülmüştü.

Hatta bölgede çıkan yangınların planlı olabileceği iddia edilirken, aralarında muhtarlar ve meclis üyelerinin de olduğu kişilerce arazinin talan edildiği de haberlere konu olmuştu.

Muratpaşa Belediyesi'nin konu ile ilgili yaptığı açıklama ise şu şekilde:
"Son günlerde; bir kısmı ilçemiz bir kısmı da Aksu sınırları içinde kalan Hazine arazisine dair ortaya atılan iddialarla ilgili, doğru bilgilendirme adına, açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Haberlerde anılan işgale veya müdahaleye uğrayan alan Hazine’ye aittir. Bazı çevrelerin, bu alana dair ısrarlı ve sistematik işgali devam etmektedir

Hazine’ye ait taşınmaz mallar başta olmak üzere devlete ait alanlara yönelik işgal, tecavüz veya müdahalenin önlenmesine yönelik iş ve işlem yetkisinin, soruşturma açma-açtırma dahil genel kamu yönetimi kurumlarında olduğu, 3091 sayılı Taşınmaz Mal Zilyetliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanun’da belirtilmektedir.

Yine bu duruma karşı,
2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 75’inci ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 154’üncü maddelerine dair hükümler uygulanmaktadır.

Söz konusu mevzuat hükümleri ve ilgili bakanlık talimatlarında kamu mallarına yapılan haksız işgal ve tecavüzün tespiti,  önlenmesi ve taşınmazın tahliyesine ilişkin olarak belediyelere görev ve yetki verilmemiştir.

İşgale veya müdahaleye uğrayan Hazine’ye ait alan mücavir alanında bulunsun ya da bulunmasın belediyelerin önleme, ceza ya da tahliyeye ilişkin görev ve yetkisi yoktur.

Belediyelere ve dolayısı ile belediyemize verilen tek yetki imara veya projesine aykırı inşai faaliyetler noktasındadır.

Belediyelerin sadece; ruhsatsız, izinsiz ya da projesine aykırı inşaat yapılması hallerinde yetkisi vardır.

Belediyemiz, Yamansaz bölgesinde 11 adet konteyneri kaldırmış, 2 adet yapının yapı kayıt belgesini de incelemektedir. Denetimler ve incelemeler kesintisiz sürmekte, hiçbir inşaat hareketine izin verilmemektedir. Ancak, inşaat yapılmaksızın gerçekleşen işgallere müdahale edilememektedir.

Antalya kamuoyuna duyarlılığından dolayı teşekkür eder, bu duyarlılığı kamu mallarının korunması noktasında devam ettireceklerinden kuşku duymadığımızı belirtiriz.

Genel kamu yönetimi kurumlarının da yetkilerini en etkin şekilde kullanarak sürece müdahale edeceğine ve bu durumu titizlikle sürdüreceğine olan inancımızla, yukarıdaki bilgileri kamuoyu ile saygıyla paylaşırız.

Antalya Muratpaşa Belediyesi"Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BELEDİYE Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI