Bugun...Muratpaşa'dan açıklama: 2 Milyarlık borç var!

Muratpaşa Belediyesi yazılı bir açıklama ile belediyenin içinde bulunduğu mali durum hakkında bilgi verdi. Açıklamada kamulaştırmasız el atma davaları nedeni ile "Türkiye'nin en borçlu belediyelerinden biri haline geldiği" kaydedildi.

facebook-paylas
Tarih: 06-05-2024 16:49

Muratpaşa'dan açıklama: 2 Milyarlık borç var!

Yapılan açıklamada: 3 Milyar bütçesi olan belediyenin yaklaşık 2 milyar liralık bir kamulaştırmasız el atma davalarından kaynaklı borçla karşı karşıya gediği kaydedildi.

İşte o açıklama:
"Muratpaşa’mız, hayatın her alanında sunduğumuz sürdürülebilir hizmetlerle, son 10 yılda, herkesin yaşamaktan, parçası olmaktan mutlu olduğu bir kent haline geldi. Her kuruşumuzu hizmete döndürerek oluşturduğumuz bu yüksek yaşam standardını, büyük bütçe disipliniyle sağladık.

Belediyemiz, ülkemizin en borçsuz belediyelerinden biridir. Hali hazırda 80-90 ay arası vadeli 37 milyon Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve vergi, ayrıca 24 ay vadeli 306 milyon kredi borçlarımız bulunmaktadır. 2024 yılı gelir bütçesi 3 milyar 1 milyon 814 bin lira olan bir belediye için bu borç, ‘borçsuzluk’ anlamına gelmektedir.

Fakat, ‘miras’ devralınan imar planlarının neden olduğu kamulaştırmasız el atma davalarından doğan tazminatlar, belediyemizi bir anda Türkiye’nin en borçlu belediyelerinden biri haline getirmektedir.

KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA NEDİR?
Kamulaştırmasız el atma, idarelerin kamulaştırma işlemi yapmaksızın veya işlemlerini tamamlamaksızın özel mülkiyete tabi bir taşınmaza fiilen ve sürekli olarak bir tesis yapması ya da imar planlarında taşınmazı kamu yararına tahsis etmesi neticesinde mülkiyet hakkının kullanılmasına engel olması olarak tanımlanmaktadır.

MURATPAŞA’DA SORUNUN KAYNAĞI NE?
Muratpaşa’mızda bu sorun 40 yıl öncesine uzanmaktadır. ‘Antalya Belediyesi’ döneminde yapılan imar planı, o gün için yüzde 35 olan Düzenleme Ortaklık Payı (kamusal hizmet için taşınmaz sahibinden bedelsiz olarak alınan kısım) limitine uymaksızın yapılmıştır. Şöyle ki, imara konu her bin metrekare taşınmazın en fazla 350 metrekaresi kamusal hizmetler için kullanılabilecekken, o dönem 450-500 metrekare alan yollar, eğitim, sağlık ve spor tesisleri, parklar, ibadethaneler için ayrılmıştır. Sürecin sonunda yasal limiti aşan kısmının ‘kamulaştırma’ bedeli, belediyemizden talep edilmektedir.

RAKAMLARLA DURUM
Son 7 yılda, yıllık bütçemizin yüzde 10’unu bu tazminatlara ayırarak hizmetlerimizi aksatmadan ve üstelik geliştirerek sürdürdük. Bu süre içinde 206 milyon lira bu davalardan doğan tazminat ödendi. Ancak gerçek şu ki ödemekle yükümlü olduğumuz tazminatlar artmaktadır.

Şu an için bu bedel, yargılama gideri, avukatlık ücretleri, faiz ve benzeri kalemlerle yaklaşık 2 milyar liraya ulaşmıştır. Milyarca liralık tazminat talebine ulaşan onlarca dava henüz karara bağlanmamıştır.

ÇÖZÜM: KANUNİ DÜZENLEME ve ÖZEL BÜTÇE
Tekrar altını çizersek, Muratpaşa Belediyemiz, son 10 yılın mali tablolarına göre Türkiye’nin en borçsuz belediyelerinden biridir. Fakat, kamulaştırmasız el atma davalarından doğan tazminatlar, belediyemizi Türkiye’nin en borçlu belediyelerinden biri haline getirmektedir. Üstelik bu borç ‘miras’ olarak devralınmıştır. Borç, Antalya Belediyesi döneminde yapılan belediyemize devredilen imar planlarında yüzde 35’lik Düzenleme Ortaklık Payı’na uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Çözüm kanuni düzenlemeyle ve özel bütçe ayrılmasıyla mümkündür.

Güvenilirlik ve şeffaflık ilkelerimiz çerçevesinde kamulaştırmasız el atma davalarıyla ilgili süreci kamuoyuyla paylaşırız."Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MURATPAŞA Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI