Bugun...O Bakan'dan “Çiftçinin ihtiyaçlarını karşılayın” talimatı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Önümüz hasat mevsimi. Çiftçimizi, üreticimizi, yetiştiricimizi ayağa kaldırmamız, moral vermemiz, varsa bir ihtiyaçları karşılamamız lazım. Zincirde bir halka incinse, hep birlikte sarsılırız.” dedi.

facebook-paylas
Güncelleme: 30-03-2020 14:09:10 Tarih: 28-03-2020 13:11

O Bakan'dan “Çiftçinin ihtiyaçlarını karşılayın” talimatı!

Bakanlığının il ve bölge müdürleriyle video konferans yoluyla görüşen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülkemizin gıda stokları ile gıdaya erişim noktasında hiçbir endişe olmadığını söyledi.

Pakdemirli, “Önümüz hasat mevsimi. Amacımız; salgın nedeniyle çiftçimizin üretimden çekilmemesi, aksine tarlasının işletmesinin başında olması. Çiftçimizi, üreticimizi, yetiştiricimizi ayağa kaldırmamız, moral vermemiz, varsa bir ihtiyaçları karşılamamız lazım. Zincirde bir halka incinse, hep birlikte sarsılırız.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü bölge müdürleriyle video konferans aracılığıyla bir toplantı yaptı.
 

“2020, insanlık tarihinde büyük izler bırakacak”

Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında alınan tedbirler ve karşılaşılan sorunların ele alındığı toplantıda bölge müdürlerine seslenen Pakdemirli, 2020 yılının insanlık tarihinde büyük izler bırakacak bir yıl olduğunu ve olmaya da devam ettiğini bildirdi.
 

Pakdemirli, salgının bir bölgeyi, bir ülkeyi değil; tüm dünyayı etkilediğini, ancak bu durumun tedbir alarak, plan ve program yaparak atlatılabileceğini söyledi.

“Çiftçimizi, üreticimizi, yetiştiricimizi ayağa kaldırmamız lazım”

İnsanoğlunun varlığının solunan havadan ve yediği gıdadan geçtiğini kaydeden Pakdemirli, bu noktada Tarım ve Orman Bakanlığının öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, Türkiye’de yeterli gıda stokunun bulunduğunu ifade etti.
 

Bakan Pakdemirli, geçen yıl, 2020 yılını Tarım ve Orman Bakanlığı için “Dijitalleşme Yılı” ilan ettiklerini, gelinen noktada bütün dünyanın adeta dijitalleşmeye zorlandığını söyledi.

“Dünyayı doyuran ülke, Türkiye olacaktır” diyen Pakdemirli, “Bunu başarmak için yereldeki dinamoları, dişlileri harekete geçirmeliyiz. Çiftçimizi, üreticimizi, yetiştiricimizi ayağa kaldırmamız lazım! Moral vermemiz, varsa bir ihtiyaçları karşılamamız lazım.” dedi.
 

“Yeterli gıda stokumuz var”

Vatandaşların sağlıklı gıdaya erişim için bakanlıktan çok şey beklediğinin altını çizen Bekir Pakdemirli,

“Buradan belirtmek isterim ki; ülkemizin tahıl, baklagil, et stokları, süt üretimi, balık üretimi vb. ile ilgili hiçbir endişemiz yok. Zaten önümüz hasat mevsimi. Şurada iki ay sonra buğday hasatları başlayacak. Mart ve Nisan aylarını çok iyi değerlendirmeliyiz. Bizim amacımız; salgın nedeniyle çiftçimizin üretimden çekilmemesi, aksine tarlasının işletmesinin başında olması. Bunun için de gerekli önlemleri alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
 

Covid-19 ile mücadele amacıyla Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü bünyesinde Bilim Kurulu oluşturduklarını anımsatan Pakdemirli, Alo 174 Gıda Hattı ve WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığıyla Covid-19 virüsü ile ilgili Bakanlığa yöneltilen sorulara konusunda uzman kişiler ve akademisyenler tarafından gerekli yanıtların verildiğini söyledi.

“Zincirde bir halka incinse, hep birlikte sarsılırız”

83 milyon nüfusun her bir ferdine dokunan büyük bir bakanlık olduklarını dile getiren Pakdemirli, “Ülkemizin suyunu da bizden sorarlar, toprağını da… Hayvanını da bizden sorarlar, ormanını da… Kapsamımız geniş, sorumluluğumuz büyük, işimiz çok, yükümüz ağır… Bu sebeple; tarladan sofraya, membadan bardağa, tohumdan fidana, kuzudan koyuna, yediğimiz içtiğimiz, ektiğimiz biçtiğimiz, gezdiğimiz kestiğimiz öyle bir zincirdir ki; bir tane halka incinse, hep birlikte sarsılırız” diye konuştu.

“Tarımsal üretimin aksamaması için tüm imkanlar seferber edilecek”

Bölge müdürlerinden, tarımsal üretimin aksaması için, İl Tarım ve Orman Müdürlükleri ile koordineli olarak çalışmalarını ve tüm imkânlarını seferber etmelerini isteyen Pakdemirli, ağaçlandırma çalışmalarına devam etmelerini, orman yangınlarına karşı hazırlıklı olmalarını, tarımsal sulama, yaban hayatının korunması ve kaçak avcılıkla mücadele için gerekli tedbirleri almaları talimatını verdi.
 

Milli Park ve Tabiat Parklarında ateşli pikniği yasakladıklarını anımsatan Pakdemirli, bu alanların sürekli kontrol altında tutulmasını ve sosyal mesafeye uyulması konusunda ziyaretçilerin uyarılmasını isteyerek, bölge müdürlerinin sahadaki bütün işleri bizzat yerinde görmesi, denetlemesi ve sahaya hakim olmaları gerektiğini bildirdi.

Bakan Pakdemirli, çiftçilerin doğal afetlerden etkilenmemesi için meteorolojik verilerin çiftçilere ulaştırılması noktasında daha fazla gayret gösterilmesi gerektiğine de vurgu yaptı.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GAZETEMİZ

NAMAZ VAKİTLERİ
SON YORUMLANANLAR
resmi ilanlar
HAVA DURUMU
YUKARI YUKARI