Bugun...Sur Yapı ve KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas,

TÜİK’in açıkladığı ekim ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Sur Yapı ve KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, “Ocak-Ekim ayları arasında 1 milyon 280 bin 852 konutun satıldığını görüyoruz. Aylık bazda düşüşe rağmen büyük tabloya baktığımızda vatandaşlarımızda al iştahının devam ettiğini görmekteyiz” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 17-11-2020 18:46

Sur Yapı ve KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas,

Konut satış rakamlarını değerlendiren Sur Yapı ve KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, “Haziran’dan itibaren hükümetin teşvikleri ve gayrimenkul firmalarının kampanyalarıyla ivme gösteren konut satışlarımız ağustosta konut faizlerinin yüzde 1’in üzerine çıkmasıyla kademeli olarak bir düşüşün de yaşanacağını öngörüyorduk. Geçen aya göre bir düşüş olsa da büyük bir düşüşten söz edemeyiz. Talep hala var. Vatandaşlarımız konut almaya devam ediyor. Bu rakam, son 5 ayın en düşük rakamı olsa da tarihsel ortalamalara göre belli bir seviyeyi koruduğu anlaşılıyor” dedi.

DEPREM GERÇEĞİ VATANDAŞI BİRİNCİ EL KONUTA YÖNELTMELİ

Altan Elmas, “Ekim ayında Türkiye genelinde birinci el konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,3 azalarak 36 bin 976 olduğunu görüyoruz. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 30,9 oldu. Bu önemli bir dilimi oluştursa da bu oranın daha artmasını umut ediyoruz. Çünkü deprem denilen bir gerçekle yaşıyoruz. Hükümetimizin, kamu bankalarının teşvikleri ile dönem dönem kredi oranlarını düşüren adımlar atılıyor. Özel sektör olarak bizler de kendi kampanyalarımızla vatandaşlarımızın ev almasını kolaylaştırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Kamu bankaları tarafından özellikle birinci el konutlar için sunulan 120 ayda 0.99 faiz oranının büyük bir fırsat olduğunu vurgulayan Elmas, “Ancak insanlarımız deprem gerçeğini unutuyorlar ve ikinci el binalardan ev sahibi olmayı tercih ediyorlar. Elbette her vatandaşımız ev alırken bütçesine göre hareket etmelidir ancak bizim önerimiz, özellikle İstanbul’da büyük bir depremin beklendiği konusunda tüm bilim insanları hemfikir olurken birinci el konutları tercih etmeleri ve deprem gerçeğini asla akıllarından çıkarmamaları doğru olur. Böyle bir tehlikeyle burun buruna yaşarken ev alırken tercihleri sıfır konutlara yöneltmek gerekiyor. 

YABANCIYA SATIŞI

Yabancıya satışta yüzde 23’lük bir artış görüyoruz'' diyen Elmas, “Sektör ülkeye döviz kazandırmaya devam ediyor. Ekim ayında yabancı alıcılara 5 bin 258 konut satışı gerçekleşti. Bu çok iyi bir rakam. Bu ekim ayında yaklaşık 800 milyon dolar döviz girdisi demektir. Eylül – Ekim aylarında 1,5 milyar doları aşan bir döviz girdisi sağlanmıştır. İlk sırayı 2 bin 458 konut satış ile İstanbul alıyor. İstanbul’u 928 konut satışı ile Antalya takip ediyor. Seyahat yasaklarının kalması ve özellikle geçtiğimiz haftalara kadar yüksek seyreden döviz kurunun yabancı yatırımcı için cazip etkilerini biz de sektör olarak konut satışlarımızda görmeye devam ettik. Bundan sonra da ülkemiz, dünyanın her yerinden vatandaşlar için yatırım tercihi olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.
Kaynak: http://www.gunhaber.com.tr/
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SEKTÖR - FİRMA Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI