Bugun...Aydın Özer: Havadan müdahale yetersiz, vatandaşın yaşadığı şok ve uğradığı zararın tarifi yok!

Manavgat yangının neden olduğu tahribatı yerinde inceleyen CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, karşılaştığı manzara ve vatandaşlarla yaptığı görüşmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özer yaptığı açıklamada "Havadan müdahale yetersiz, vatandaşın yaşadığı şok ve uğradığı zararın tarifi yok" dedi.

facebook-paylas
Tarih: 29-07-2021 16:50

Aydın Özer: Havadan müdahale yetersiz, vatandaşın yaşadığı şok ve uğradığı zararın tarifi yok!

 CHP'li Özer açıklamasında şu ifadelerde bulundu:
"Manavgat'ta maalesef büyük bir şok yaşanıyor. İnsanlarımızın tüm anıları, birikimleri, emekleri yandı kül oldu. Bir vatandaşımız örneğin "Çadırda otururum ama 35 senede yetiştirdiğim ağaçlar gitti" dedi. Konuştuğumuz vatandaşlar perişan halde. Henüz yaşanan şok da atlatılabilmiş değil. Kalemler mahallesinde, yangın bir anda üç dört yerden birden başladı, kimse müdahale etmedi, dediler. Sadece üzerimizdeki kıyafetle kaldık, her şeyimiz gitti, evimiz, ahırımız yandı, hayvanlarımız telef oldu, canımızı kurtardığımıza şükrettik, dediler. Bir vatandaşımız, göçmenlere yardım eden devletimiz herhalde bize de gereken desteği verir ve biz de devletimizin olduğunu hissedebiliriz, dedi."

YANGININ BÜYÜK OLMASI MAZERET DEĞİL
"Manavgat'ta şimdiye dek görülmemiş bir yangınla mücadele ediliyor olması, yangının başlamasının üzerinden 24 saati geçmesine karşın hala söndürülememiş olmasının bir mazereti olamaz. Yeterli donanımı sağlayacak olan devlettir ama iktidar devletin kurumlarını işlevsiz hale getirirse, öngörülü davranmayıp yaşanacak felaketler için gerekli tedbirleri almazsa o zaman vatandaşını risk altında yaşamaya mahkum ediyor demektir. Bu da o iktidarın halka kötülük ettiğini gösterir. Hiçbir yönetim halkını yangın riski altında yaşamaya mahkum edemez! Üstelik bir kuraklık tehlikesi yaklaşıyor, nemin azalması ve rüzgarın da etkisiyle gelecekte yangınlarla karşılaşacağımız muhtemeldir. Bu nedenle mutlaka Türk Hava Kurumu'nda bir filo gereklidir, var olan uçakların hangarlarda çürütülmesi doğru değildir."

VATANDAŞA BİREBİR YARDIM EDİLMELİ
"Şu ana kadar 3 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce canlının diri diri yandığı, binlerce ağacın kül olduğu, yüzlerce evin ve tarım alanının yok olduğu Manavgat yangınında görülmüştür ki, yangına gerekli ölçüde müdahale edilememiştir. Bizzat şahit olduğumuz üzere havadan müdahale yetersiz kaldı. Dün 15 kilometrelik alanda mücadele edilen yangın bugün 40 kilometrelik alanı geçti. Boşaltılan mahalle sayısı 20'ye ulaştı. Manavgat'ın özeti şudur; havadan müdahale yetersiz, filo yok, badire çok, olan yine vatandaşımıza oldu. Bu nedenle zarar gören vatandaşlarımıza birebir yardım edilmelidir, yanan evlerin sahiplerine bir an evvel destek verilmelidir. Öte yandan yangının geride bıraktığı korkunç manzaradan gördüğümüz kadarıyla bir tane ağaç kalmamış durumda, ki bunları yerine koymak en az 25-30 sene. Narenciye ve muz bahçeleri gitmiş, bu bahçelerin yeniden yeşertilmesi için de gereken yapılmalıdır."Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI