Bugun...Çetin Osman Budak, "Kaçak cemaat ve tarikat yurtlarını kapatın"

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya’nın Kepez ilçesinde Antalya İlim ve Kültür Derneği (ALİMDER) tarafından kaçak olarak işletilen öğrenci yurdunda işlenen vahşi cinayeti TBMM gündemine taşıdı.

facebook-paylas
Güncelleme: 09-12-2021 09:43:45 Tarih: 08-12-2021 18:02

Çetin Osman Budak,

İçişleri Bakan Süleyman Soylu ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlamaları talebiyle Meclis Başkanlığına birer soru önergesi veren Budak, “20 yıldır öğrencilerin yurt sorununu çözmeyen iktidar, öğrencileri kaçak cemaat ve tarikat yurtlarına elleriyle teslim etti. Üstelik vahşi cinayetin işlendiği kaçak yurdu işleten Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Kepez Giyaseddin Keyhüsrev Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Müdür Yardımcısı Barış Kaplan. Bu durum iktidarın kaçak yurtları nasıl teşvik ettiğini ve kaçak yurtlara nasıl göz yumduğunu açıkça ortaya koyuyor” dedi.

Yaşanan vahşi cinayete yönelik hem dosyaya gizlilik kararı hem de yayın yasağı getirildiğini ifade eden Budak şöyle konuştu:
“Bu olay toplumda infial yaratmış, yurtlarda çocukları kalan velilerde endişe oluşmasına neden olmuştur. Bu nedenle kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekmektedir. Devlet yurtları yetersiz olduğu için gençlerimiz ne Milli Eğitim Bakanlığı’nın ne de İçişleri Bakanlığı’nın denetiminde olan bu yurtlarda barınmaya mecbur bırakılıyorlar. Bu yurtlarda öğrencilerimizin can güvenlikleri yok. Daha önce Aladağ’da yaşanan yurt yangınından ve Karaman’da yaşanan cinsel istismardan hiçbir ders alınmadı.  Öğrencilere cinsel saldırıların, cinayetlerin yaşandığı suç yuvaları haline gelen kaçak cemaat ve tarikat yurtlarının bir an önce kapatılması gerekiyor”

YANIT BEKLEYEN SORULAR
“Antalya İlim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kaplan, Antalya Gıyaseddin Keyhüsrev Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Müdür Yardımcısı olarak görev yapmakta mıdır? Olay sonrasında kendisi hakkında bir işlem başlatılmış mıdır? Cinayetin işlendiği binanın kaçak öğrenci yurdu olarak kullanıldığına dair daha önce herhangi bir ihbar Bakanlığınıza ulaşmış mıdır? Söz konusu bina daha önce denetlenmiş midir? Cinayetin gerçekleştiği kaçak yurt ve yurdu işleten Antalya İlim ve Kültür Derneği’ne yönelik cinayet sonrasında hangi yaptırımlar uygulanmıştır? Son 20 yılda kaç kaçak öğrenci yurdu tespit edilmiştir? Tespit edilen kaçak yurtlara ilişkin hangi ceza ve yaptırımlar uygulanmıştır? Özel öğrenci yurtlarında çalışan personel için herhangi bir özel güvenlik soruşturması yapılmakta mıdır? Antalya İlim ve Kültür Derneği en son ne zaman denetlenmiştir? Denetleme sırasında herhangi bir yasadışı faaliyet tespit edilmiş midir? Son 20 yılda öğrenci yurtlarında kaç suç işlenmiş, bu suçlara yönelik kaç soruşturma yürütülmüştür?Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI