Bugun...Erkeklerde Sık Görülen Bu Sorunlara Dikkat!

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş,'' Erkeklerde ürolojik sorunların yaşanması ilerleyen yaşla birlikte kaçınılmazdır. Bu sorunlar yaşlanma ile beraber artmakla birlikte belirli koşullara, yaralanmalara, doğumsal kusurlara ve genetik faktörlere bağlı olarak da meydana gelebilmektedir.Üriner sağlık, erkekler için genel sağlığın hayati bir bileşenidir.''diye belirtti.

facebook-paylas
Tarih: 15-11-2023 16:38

Erkeklerde Sık Görülen Bu Sorunlara Dikkat!

 

Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş ''Erkeklerin vücutlarında özellikle dikkate almaları gereken belirtiler ve durumlar vardır. Erteleme ya da ihmal etme ileride daha büyük sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir'' dedi.

İşte erkekleri etkileyen en yaygın ürolojik durumlardan bazıları;

Gece Sık İdrara Çıkma
Tıpta noktüri olarak adlandırılan bu durum, gece boyunca idrar yapmak için uyanmaya verilen isimdir. Geceleri sık idrara çıkma, kişilerin yaş almasıyla daha yaygın hale gelmekte ve farklı sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Çoğu insan için özellikle yatmadan önce tüketilen sıvı miktarına bağlı olarak gece 1 kez idrara çıkma durumu normal olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte gece 1’den fazla sayıda ve tekrarlanacak şekilde sık idrara gitmek için uyanma farklı ürolojik rahatsızlıklara bağlı olarak gelişebilir.

Böbreklerin gece aşırı idrar üretmesi, idrar yolu enfeksiyonları, Üriner sistem tümörleri veya prostat hastalıklarına bağlı mesanenin tam boşaltılamaması durumlarında gece sık idrara çıkma görülebilir. Tedavi altta yatan sebebin giderilmesi ile mümkün olacaktır. Akşam saatlerinde sıvı alımının kısıtlanması, bacakların yüksek seviyede dinlendirilmesi, kompresyon çoraplarının giyilmesi ya da idrar söktürücü özellikteki tansiyon ilaçlarının zamanlamasının doğru yapılması ile sorun azaltılabilir. Ancak kesin teşhis ve tedavi bir üroloji uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Peyronie Hastalığı
Peniste gelişen, kavisli (eğrili) ve ağrılı sertleşmelere sebep olan bir hastalıktır. Penisi çevreleyen kılıfta ele gelen bir sertlik oluşmaktadır. Bu sertliğe bağlı gelişen Peyronie hastalığı (penis eğriliği), penisin fonksiyon, şekil ve boyutunda rahatsız edici değişikliklere sebep olmaktadır. Çoğu zaman cinsel ilişki için bir engel teşkil eden bu hastalık, ereksiyona sahip olmayı ve bunu sürdürebilmeyi de zorlaştırmaktadır. Erken önem tedaviler ile durumun daha da kötüleşmesi engellenebilmektedir. Başlangıcından itibaren hastalar üzerinde stres ve kaygıya sebep olan hastalığın, bir diğer tedirgin edici sonucu ise penis kısalmasıdır. Uygun tedavi ile ağrı, eğrilik ve penis kısalması gibi rahatsız edici semptomlar tedavi edilebilmektedir.

Erken Boşalma
Erken boşalma, bir erkeğin kendisinin ve partnerinin beklentisinden çok daha erken orgazm olup boşalması olarak açıklanmaktadır. Bu sorun, toplumdaki erkeklerin büyük çoğunluğunu etkileyen ve farklı nedenlere bağlı ortaya çıkabilen bir durumdur. Erkek cinsel işlev bozukluklarının bir kategorisi olarak değerlendirilen bu problem, genellikle cinsel ilişki sırasındaki vajinal penetrasyondan önce veya hemen sonra boşalmayı tanımlamaktadır. Kişinin hem kendisi hem de partneri açısından olumsuz bir durum olan erken boşalma, zaman içerisinde erkek için özgüven eksikliğine ve cinsel ilişkiden kaçınma eğilimine neden olabilmektedir.

Altta yatan bir ereksiyon problemi, erkek cinsel işlevlerinde rolü olan hormonların düzeylerindeki dengesizlikler, beyinde cinsel istek ve heyecandan sorumlu kimyasallar olan serotonin veya dopamin seviyelerinin farklılığı, peniste aşırı hassasiyet oluşu gibi sebeplere bağlı olarak gelişmektedir. Psikolojik olarak performans kaygısı ve varsa yeni bir partnerle birlikte olma gerginliği, stres ve duygu durum bozuklukları, ilişki ve partnerle iletişim sorunlarına bağlı olarak da meydana gelebilir. Medikal tedavinin yanı sıra davranış terapileri ve psikolojik danışmanlık ile sorun çözülebilmektedir.

İktidarsızlık (Erektil Disfonksiyon)
Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş, ''Toplumda çoğunlukla sertleşme sorunu veya iktidarsızlık olarak da bilinen erektil disfonksiyonu, cinsel ilişki için peniste yeterince sertlik elde edememe veya bunu koruyamama durumudur. Kalp ve damar hastalıkları, yüksek kolesterol, diyabet ve obezite, yüksek kan basıncı ve metabolik sendrom, parkinson veya mutipl skleroz, tütün ürünlerinin ve bazı reçeteli ilaçların kullanımı, prostat hastalıkları, düşük testosteron seviyeleri veya Peyronie hastalığı, uyku ve beslenme bozuklukları, depresyon, anksiyete ve stres, çeşitli yaralanmalar, ameliyatlar ve travmalara bağlı olarak sertleşme sorunu görülebilmektedir. Tedavide ağızdan alınan ilaçlar, cinsel terapiler, penil enjeksiyonlar, vakum cihazları, intraüretral ilaçlar, şok dalga tedavileri ve penil protezler uygulanmaktadır'' diye belirtti.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI