Bugun...Kepez'de çocukların ve gençlerin yüzünü güldürecek karar!

Kepez Belediye Meclisi’nin Temmuz Ayı 2. Birleşim Toplantısı’nda Düdenbaşı Mahallesi’nde belediyeye ait 20 bin metrekare alana Çocuk ve Gençlik Eğlence Merkezi kazandırılması kararı oy birliğiyle kabul edildi.

facebook-paylas
Güncelleme: 04-07-2020 13:33:57 Tarih: 04-07-2020 12:43

Kepez'de çocukların ve gençlerin yüzünü güldürecek karar!

Kepez Belediye Meclisi’nin Temmuz Ayı 2. Birleşim Toplantısı Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, başkanlığında yapıldı.

Meclisin 2. oturumunda komisyonlara havale edilen 10 gündem maddesi görüşülerek, oy birliğiyle kabul edildi.  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün tüm Türkiye’ye örnek olan pandemi sürecinde belediyeye ait gayrimenkullerden 3 ay boyunca kira alınmaması kararı da oy birliğiyle kabul edilen gündemler arasında yer aldı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Covid-19 salgını sürecinde yaşanan ekonomik zorluk nedeniyle, kiracılara destek olmak ve esnafın işyerlerinde faaliyetlerini sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla böyle bir karar aldıklarını söyledi. Başkan Tütüncü, her zaman esnaf dostu bir belediye olduklarını ve olmaya devam edeceklerini söyledi.

Gündemin 3. maddesi Ayanoğlu Mahallesi’ndeki semt spor sahasının 10 yıllığına kiralanması ile ilgili de görüşlerini dile getiren Başkan Tütüncü, “Ayanoğlu Mahallesi'nde belediyemizin ciddi bir yatırım yaparak halkımızın orada hizmetine sunduğu bir spor kompleksi ve yanında da kafeterya bulunan bir mekan var.

Biz bu gibi komlekslerimizi 3 yıllığına kiraya verdiğimiz zaman oraya işletmeci bölgeye nitelikli bir yatırım yapma konusunda zorlanıyor. Dolayısıyla kar elde edemeyince bir süre sonra hevesle girdiği kiralamadan dönemini de bitiremeden zarar ediyor ve bırakıp ayrılıyor.  Kepez’de şuana kadar 22 tane semt spor sahası yaptık. Bu Semt Spor Sahalarımızın tamamından saat 17.00’a kadar mahallenin çocukları ve gençleri yararlanıyor. Ve buralarda çocuk ve gençlerimizi güzel bir spor ve oyun alanları ile buluşturuyoruz.

Saat 17.00’dan sonra da kiralama yöntemi ile hem oranın bakımını, o etrafın o kompleksin bakımını onlar üstlenmiş oluyor, hem de bununla beraber orada belediye ekstra bir personel çalıştırarak, ekstra bir personel maliyeti ortaya koyarak, girdilerine herhangi bir etki getirmemiş oluyor. Dolayısıyla belki bir tane semt spor sahası için bakıldığında farklı düşünebilir. Ancak, 22 tane semt spor sahası olduğu ve bu yılda 5 tane daha yeni semt spor sahası yapacağımızı hesaba kattığımızda damlaya damlaya göl oluyor. Dolayısıyla hem yatırımcının para kazanması, oraya yatırım yapabilmesi anlamında bu 10 yıllık kiraların kiralama işlemlerinin bazı yerlerde önemli olduğunu düşünüyoruz. Geliri çok iyi olan yerler vardır, oralarda zaten iyi bir işletmeci bulabilme imkanı var” dedi.

Kepez’in çocuk ve gençlerine müjde
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, meclis toplantısında gündemin 4. maddesi hakkında da bilgilendirmelerde bulundu. Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Düdenbaşı Mahallesi Gazi Bulvarında bulunan arsada belediye tarafından hazırlanan proje eklerine uygun yapılacak olan Çocuk ve Gençlik Eğlence Merkezi ile ilgili olarak,  Başkan Tütüncü; “Hal Kavşağı olarak bildiğimiz, Düdenbaşı Mahallesi’nde belediyemizin 20 bin metrekare kadar bir alanı bulunmaktadır.

Uzun uğraşlardan sonra buranın üzerindeki mülkiyet sorunlarını çözmekte bize nasip oldu. Ancak Gazi Bulvarı üzerindeki köprülü kavşakların yapıldığı dönemde, orada o köprülü kavşakları yapan firmanın bir şantiye yerine ihtiyacı vardı. Bizde kamu yararı düşüncesiyle o firmaya orayı kullandırmıştık. Daha sonrasında kavşaklar bittikten sonra o şantiye alanı boşaltıldı. Düdenbaşı Mahallesi sakinlerimiz de kendi bölgelerindeki o alanın, belediye hizmet alanının değerlendirilmesini istiyorlardı.

Özellikle akşam saatlerinde oldukça geniş olan alan, güvenlik bakımından da çeşitli endişeleri beraberinde getiriyordu. Çok şükür şu ana kadar oluşmuş bir somut vakaya, herhangi bir rahatsız edici yaklaşıma rastlanmadı. Biraz geniş alanların mahalle aralarında kendi haline kalması, oradan geçen hemşerilerimizi de rahatsız etmektedir. Biz nasıl bir yaklaşımı ortaya koyabilirizi düşünürken, bölgedeki çocukların ve gençlerin de eğlenebileceği şehrimize de değer kazandıracak güzel bir yatırımı, buraya taşıya bilirsek, bundan mutlu olacağımızı düşündük.

Bununla ilgili de arkadaşlarımızla ne istediğimize ilişkin bir proje hazırladı. Bu bir konsept çalışmaydı.  Bunu da 10 yıllık bir kiralamayla ihaleye açmayı, açık ihale yöntemiyle de ve talipliler arasından burada bir kiralama yapmayı uygun gördük. Şehirlerde bunlara benzer birçok yatırımlar yapılıyor ve yapılan bu yatırımlar da sadece mahalleyi değil, ilçeyi çok daha farklı bir cazibe ile buluşturan önemli bir çalışma oluyor. Gönlümüze göre güzel bir konsepti Düdenbaşı Mahallemize getireceğiz.

Antalya içinde özellikle çevre yolunun üzerinde olması, hemen yanı başında yine 5 bin karelik bir otopark alanının mevcut olması ile orası son derece güzel bir çekim merkezi, cazibe noktası haline gelecek. Özellikle Düdenbaşı sakinlerimizin de sıklıkla ifade ettiği o karanlık ve terk edilmişlik de bu vesileyle kalkmış olacak. “diye konuştu.

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KEPEZ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI