Bugun...Kepez’in Bilim Teknoloji Tırı, öğrencilerle buluştu

Kepez Belediyesi’nin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Antalya’nın çocuk ve gençlerine armağan ettiği ‘Bilim Teknoloji Tırı’nın ilk durağı Fatma Parıltı Ortaokulu oldu. Öğrenciler, Türkiye’nin ilk ve tek Bilim Teknoloji Tırı ile beraber 10 bin kitabın yer aldığı gezici kütüphane OKUBÜS ve milli gurur Togg’la tanıştı.

facebook-paylas
Tarih: 27-05-2023 11:30

Kepez’in Bilim Teknoloji Tırı, öğrencilerle buluştu

Türkiye’nin ilk ve tek Bilim Teknoloji Tırı, çocuk ve gençlere bilim taşıyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Antalya’nın çocuk ve gençlerine armağan ettiği ‘Bilim Teknoloji Tırı’nın ilk durağı Fatma Parıltı Ortaokulu oldu. Kepez Belediyesi’nin 10 bin kitapla yola çıkan OKUBÜS ve ülkemizin milli gururu Togg’da Fatma Parıltı Ortaokulu bahçesinde öğrencilerin ve vatandaşların ziyaretine açıldı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, öğrencilerin Bilim Teknoloji Tırı, OKUBÜS ve milli gurur Togg’la tanışma mutluluklarına ortak oldu. Bilim Teknoloji Tırı’nın bilim seferine Fatma Parıltı Ortaokulu’ndan başladığını bildiren Başkan Tütüncü, “Bu tırın içerisinde bilim var, teknoloji var, gelecek var.” dedi.

Öğrencilere kitap okuyup okumadıklarını da soran Başkan Tütüncü, “Bugün içinde  10.000 kitap bulunan gezici kütüphanemiz OKUBÜS’Ü de sizlere getirdik. Kitapların sevgi dolu dünyası sizleri bekliyor.” diye konuştu.

MİLLİ GURUR TOGG
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Fatma Parıltı Ortaokulu’na geldiği milli gururumuz Togg’u göstererek, “O otomobili kimler yaptı biliyormusunuz? O otomobili Türkler yaptı. O otomobili biz yaptık. O otomobil Türkiye'nin otomobili…O otomobili yapan aslında bu ülkenin gençleri… O otomobilin nasıl yapıldığını sizlere bu bilim tırının içerisinde öğretiyoruz. O yazılımların İHA’larda, SİHA’larda nasıl kullanıldığını bu tırın içerisinde sizlere öğretiyoruz.” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BİLİM MERKEZİ
Öğrencilere, “Aranızda bilim insanı olmak isteyen var mı? diye  soran Başkan Tütüncü, bilim insanı olmak isteyenler için Dokumapark’ta Türkiye’nin en büyük Bilim Merkezi’nin bulunduğunu söyledi. Başkan Tütüncü, bürokratlarından planlama yapılarak Fatma Parıltı Ortaokulu öğrencilerinin Antalya Bilim Merkezi’nde misafir edilmesini istedi. Kepez'de 21 tane kütüphane olduğunu da bildiren Başkan Hakan Tütüncü, “ Antalya Bilim Merkezi’ne geldiğinizde bu kütüphaneleri de görme imkanına sahip olacaksınız. Eğer kitap okumak istiyorsanız da o kütüphaneleri kullanarak en güzel şekilde kitaplara ulaşabilme imkanınızolacak. Sizleri o kütüphanelerimizde de misafir etmek isteriz.  Öncelikle gezen kütüphanemiz OKUBÜS’ü görün orada kitap okumanın lezzetini yaşayın.” dedi.

BİLİM TEKNOLOJİ TIRI’NDA NELER VAR?
Yenilenebilir enerji kaynakları; güneş enerjisi
Manyetik alan; mıknatısların çalışma prensibi ve Dünya’nın manyetik alanı
Maddenin halleri; plazma
Motorlar ; elektrik motoru ve içten yanmalı motor
Robotik; endistriyel robotlar, sosyal yardımcı robotlar
3 boyutlu yazıcılar ve sanal gerçeklik uygulamaları
Yapay zeka ; görüntü işleme
İzohips; interaktif harita
Astronot ; selfi noktası
Beyin dalgaları ; interaktif oyunlar
İha yer istasyonu; interaktif oyunlar
Hologram teknolojisi ; 3 boyutlu görüntüler yer alıyor.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KEPEZ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI