Bugun...Korkuteli Belediyesi Cumhureli ile engelleri kaldırdı

Ülkemizde en fazla engellinin yaşadığı şehirler arasında gösterilen Antalya'da birçok ilçe belediyesinin engellilere hizmetler konusunda başarılı olamadıkları gündeme gelirken, Korkuteli'de ise kısa bir süre önce hizmete giren "Cumhureli Engelli birimi", ilçede engellilerin umudu oldu.

facebook-paylas
Tarih: 26-02-2020 14:21

Korkuteli Belediyesi Cumhureli ile engelleri kaldırdı

Ülkemizde en fazla engellinin yaşadığı şehirler arasında gösterilen Antalya'da birçok ilçe belediyesinin engellilere hizmetler konusunda başarılı olamadıkları gündeme gelirken, Korkuteli'de ise kısa bir süre önce hizmete giren "Cumhureli Engelli birimi", ilçede engellilerin umudu oldu.
 
CUMHURELİ, ENGELLİLERİN UMUDU OLDU
Kasım 2019 tarihinde Korkuteli Belediyesi tarafından hizmete açılan "Korkuteli Cumhureli Engelli birimi" aradan geçen kısa süre içerisinde çok sayıda engelli ve yaşlı vatandaşın hayatını kolaylaştırarak üstlendiği sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmeyi başardı. Bilindiği üzere 7 Kasım 2019 tarihinde Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek tarafından hizmete açılan "Korkuteli Cumhureli Engelli Hizmet Birimi" ilçe merkezi ve tüm köylerde yaşayan yaşlı e engelli bireylerin yanında oldu.  Proje içerisinde özellikle Korkuteli’de bulunan engelli vatandaşlar pozitif anlamda ayrıcalıklıdır. Engelli vatandaşlar için özel olarak dizayn edilen “ ENGEZGİN TAKSİ” bu amaç için hizmet vermekte. Mahallelerde ki muhtarlar ile de sürekli irtibat halinde olan ekipler bir telefon ile, hizmeti yaşlı ve engelli vatandaşların ayağına götürmektedir. Engelli vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi için oluşturulan ekip ENGEZGİN TAKSİ ile vatandaşların ulaşım sorununu giderir. Sosyal anlamda ve sağlık sorunlarında onların gerekli yerlere ulaştırılmasını sağlar.
 
SOSYAL DOKU PROJESİ
Korkuteli Belediyesi Cumhureli Hizmet binasında "Engezgin taksi" dışında, "Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri, Kişisel Bakım ve ev temizliği, Etüd Evleri gibi faaliyetler yer almakta. Ayrıca yine aynı birim içerisinde, Sosyal doku çalışması gerçekleşiyor. Sosyal Doku Çalışması ile içe genelinde hangi ede engelli, yaşlı ve hasta bulunmakta tek tek tespit ediliyor. Bu sayede tespit edilen engelli, hasta ve yaşlı bireylerin Cumhureli biriminden daha hızlı ve daha kolay hizmet alabilmeleri sağlanıyor.  
 
EVDE SAĞLIK VE BAKIM HİZMETLERİ

Korkuteli belediyesine bağlı Cumhureli hizmet binasında, Yaşlı ve hasta vatandaşlar için evde sağlık ve bakım hizmetleri en çok talep alan birim olarak öne çıkmakta. Bu birim sayesinde, herhangi bir Sosyal güvencesi olmayan, maddi durumu yerinde olmayan, yatalak hastalar, ağır hastalar, bire bir evlerinde, doktor, hemşire ve ATT ile, ambulans ile, ücretsiz bir şekilde evlerinde bakılmaktalar. Diğer taraftan yine ilçe genelinde hasta, yaşlı ve engelli vatandaşların, kişisel bakım ve ev temizliği yapılmakta. Kendi, evinin temizliğini bakımını yapamayan. Tek başına yaşayan vatandaşların, periyodik bakımları yapılmakta. Ücretsiz bir şekilde, halısından, camına, çerçevesine kadar, yaşlıların evleri, temizlenmekte. Aynı ekibin içerisinde yine engelli ve yaşlı vatandaşların kişisel bakımlarını yapmakta olan personel bulunmakta.  Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KORKUTELİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GAZETEMİZ

NAMAZ VAKİTLERİ
SON YORUMLANANLAR
resmi ilanlar
HAVA DURUMU
YUKARI YUKARI