Bugun..."Seyahat süresi, 30 dakikadan 10 dakikaya inecek!"

Karaismailoğlu, “Alanya Doğu Çevreyolu tamamlandığında, mevcutta 18 kilometre olan geçiş mesafesi, 15 kilometreye, seyahat süresi ise 30 dakikadan 10 dakikaya inecek. Proje ile yılda, zamandan 191 milyon 730 bin lira, akaryakıttan da 27 milyon 358 bin lira olmak üzere toplam 219 milyon lira tasarruf edeceğiz” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 10-04-2021 15:32


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak için Antalya’ya geldi. Alanya Doğu Çevre Yolu Şantiyesini ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu, Alanya Doğu Çevre Yolu Projesi’nin tamamlanması ile yılda 219 milyon lira tasarruf edileceğini belirterek; Antalya’da devam eden 14 karayolu projesinin toplam maliyetinin 7 milyar 95 milyonu aştığını bildirdi.

- “Coğrafi avantajımızı kazanımlara dönüştürmek için devasa projelerimizi hayata geçiriyoruz.”
Antalya ve tüm ilçelerinin turizmde olduğu gibi tarımda, sanayide ve ticarette de lider olması için altyapı yatırımlarına devam edildiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, Antalya’nın yeni altyapıya kavuşmasının hem gelen turist sayısını arttıracağını hem de gelişmesi ve ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.

Karaismailoğlu, “Ülkemiz, her alanda büyüyen, birbirinden önemli stratejik projeleri hayata geçiren, yaptığı yatırımlarla sadece bölgesinde değil, küresel planda da ana oyun kuruculardan biri hâline gelmiş bir ülkedir. Hem üretim hem de tüketim bakımından en hızlı gelişen ve adeta dünyanın yeni ekonomik merkezi haline gelen Avrupa-Asya ve Afrika’nın kalbindeyiz.  Bu coğrafi avantajımızı kazanımlara dönüştürmek hedefiyle ülkemizi bir lojistik süper güç haline getirmek için devasa projelerimizi hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

- “Antalya’da devam eden 14 karayolu projesinin toplam maliyeti 7 milyar 95 milyonu aştı.”
Yapılan yatırımlardan Antalya’nın da hak ettiği payı alacağını dile getiren Bakan Karaismailoğlu, bugüne kadar Antalya’nın ulaşım ve iletişim yatırımları için 2 milyar 264 milyonu yap-işlet devret kapsamında olmak üzere toplam 21 milyar 887 milyon liraya yakın harcama yaptıklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, “2003’te ilimizde ancak 197 kilometre bölünmüş yol var iken, 468 kilometre daha yol yaparak, bu standarttaki yol uzunluğunu 665 kilometreye çıkardık.  Antalya’da, Karayolu çalışmaları için 1993-2002 yılları arasında 4 milyar 342 milyon lira harcama yapılırken, hükümetlerimiz döneminde bu miktar, yüzde 295 artış ile 17 milyar 132 milyon liraya ulaştı. Bugün Antalya il genelinde devam eden 14 büyük karayolu projesinin toplam maliyeti 7 milyar 95 milyon lirayı aştı” ifadelerine yer verdi.

-“Alanya Doğu Çevre Yolu Projesi ile yılda 219 milyon lira tasarruf edeceğiz”
Karayolu yatırımlarının tamamlanmasıyla Antalya ve çevre illerinin daha da gelişeceğinin altını çizen Bakan Karaismailoğlu, yapımına 2006 yılında başlanılan Alanya Doğu Çevre Yolu Projesi’nin toplam uzunluğunun 15 kilometre, bedelinin ise 607 milyon 825 bin TL olduğunu bilgisini aktardı.

Karaismailoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Hasbahçe-Kagıcak arasında mevcut sahil yolunun kuzeyinden geçiş sağlayacak yolumuzun 5 kilometresini bölünmüş ve bitümlü sıcak kaplamalı olarak tamamladık. Proje kapsamında inşa ettiğimiz 3 çift tüp tünel olan Dim, Oba ve Mahmutlar tünellerinin toplam uzunlukları 5 bin 195 metredir. Alanya Doğu Çevreyolu tamamlandığında, mevcutta 18 kilometre olan geçiş mesafesi, 15 kilometreye, seyahat süresi ise 30 dakikadan 10 dakikaya inecek. Öte yandan geçiş hızı, saatte 36 kilometreden 90 kilometreye çıkacak. Proje ile yılda; zamandan 191 milyon 730 bin lira, akaryakıttan da 27 milyon 358 bin lira olmak üzere toplam 219 milyon lira tasarruf edeceğiz. Çevre yolumuzla birlikte yıllık ortalama 11 bin tonun üzerinde karbondioksit salınımının önüne geçeceğiz.”

Antalya ziyareti kapsamında Alanya Belediye Başkanlığı’nı ve AK Parti İlçe Başkanlığı’nı da ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörlüğü’nü, Antalya Valiliği’ni ve AK Parti Antalya İl Başkanlığı’nı da ziyaret edecek. Karaismailoğlu, son olarak Antalya Bilim Üniversitesi’nde öğrenciler ile bir araya gelecek.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI