![]() |
Tweet |
Dilekçede “Söz konusu videoda şoför, resepsiyon görevlisi, garson, otel çalışanı, aşçı, gibi turizm emekçilerinin; üzerinde “enjoy i’m vaccinated” (eğlenin, aşılandım) yazılı sarı renkli maskelerle görüntülerinin konulması ve yayınlanması Türk Ceza Kanunu’nun 216/2 hükmü uyarınca halkın bir kesiminin alenen aşağılanması suçuna mahal vermektedir.” denilerek bakan ve ilgili yetkililerin “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu işlediklerine vurgu yapılırken bu durumun turizm emekçileri olarak aşağılanmalarına neden olduğu belirtiliyor.
“Ayrıca söz konusu paylaşım Twitter isimli sosyal medya platformunda, kamuya açık olarak ve belirsiz sayıdaki kişi tarafından görüntülenmiştir.” ibaresinin yer aldığı dilekçede, suçun aleniyet unsurunun da gerçekleştiği ifade ediliyor.
Turizm emekçilerinin Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu dilekçede “Bunun yanında bütün turizm emekçileri ve yurttaşlar da alenen aşağılanmıştır.” ibaresiyle şüpheliler hakkında gerekli soruşturmaların yürütülmesini ve iddianame hazırlanmasını talep zorunluluğu doğduğu vurgulanıyor.